Už to řeší policie! Tisk posunul kauzu „Rakušanovi právníci“

18.2.2022 7:48 dop.

MF Dnes si posvítila na ministra vnitra a předsedu STAN Víta Rakušana. A přišla na to, co dělal ještě jako starosta Kolína.

Už to řeší policie! Tisk posunul kauzu „Rakušanovi právníci“
Foto: Repro ČT
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce

Vít Rakušan ještě jako starosta Kolína najímal pro město právníky, s nimiž se znal. Bez výběrových řízení. Jeden z právníků ho zastupoval v okamžiku, kdy způsobil dopravní nehodu, druhý ho zastupoval v kauze z roku 2014, kdy se bránil proti předvolebním urážkám. Policie se hodlá podívat na to, zda výběr právníků pro město nebyl účelový.  

Už v roce 2010, po volbách, které vyhrál, si Rakušan najal dva právníky - Tomáše Kasala a Borise Jančáka, každého za osmdesát tisíc korun měsíčně bez daně. Boris Jančák v té době zastával post radního a seděl s Rakušanem v koalici a Tomáš Kasal byl Rakušanův kolega, který kandidoval ve volbách spolu s ním a volby tehdy vyhrál.

Z opoziční ČSSD v onom roce zazněla vůči Rakušanovi ostrá výtka. V dopise, který novému starostovi poslal krajský zastupitel Marek Semerád z ČSSD, zdůraznil, že považuje za minimálně neetické angažovat pro město právníka, který je zároveň jeho radním.  

Kolín po devíti měsících smlouvy s oběma právníky zrušil.

Iniciativa Chcípl pes teď na Rakušana podává trestní oznámení kvůli obdobnému případu.

„Viní jej, že bez výběrového řízení zadal v letech 2016 až 2019 práci Kasalovi, Jančákovi a dalším dvěma právníkům, Michaele Bartošové z Kasalovy kanceláře a Tomáši Prokopovi, který sídlí na stejné adrese. Odměny, které právníci dostávali, byly od 25 do 65 tisíc, tedy zhruba dva miliony korun ročně. Největší sumu – 65 tisíc korun, platila radnice opět Kasalovi a Jančákovi. Rakušan dodnes tvrdí, že se ničeho nedopustil,“ napsal list.

Jančák i Kasal prohlašují, že se nedopustili ničeho zlého. „Celou záležitost kolem trestního oznámení vnímám spíše jako mstu spolku Chcípl PES a nebudu se k ní tedy vyjadřovat,“ napsal Kasal MF DNES.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hladový nemá daleko k tomu, aby vzal do ruky klacek“. Bojoval proti uzávěrám, teď Jakub Olbert přišel s peticí za zákaz vývozu elektřiny

5:41 „Hladový nemá daleko k tomu, aby vzal do ruky klacek“. Bojoval proti uzávěrám, teď Jakub Olbert přišel s peticí za zákaz vývozu elektřiny

„Hladový nemá daleko k tomu vzít klacky do ruky a jít si pro jídlo do ulice. To je největší nebezpeč…