Už toho bylo dost! Chovanec vytáhl do boje s proruskou propagandou

19.08.2016 16:17

Ministerstvo vnitra založí speciální tým pro boj s proruskou propagandou. Ta má podle analytiků v České republice ohromný vliv a šíří ji kolem sta subjektů, skrze které kritizuje NATO, Evropskou unii či USA. Informuje Echo24.cz.

Už toho bylo dost! Chovanec vytáhl do boje s proruskou propagandou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že chce založit speciální monitorovací tým, nazvaný Centrum hybridních hrozeb, který bude obsahovat zhruba třicet osob. Jejich úkolem bude „potírání vlivu informační války“ a odhalování teroristických hrozeb.

„Cílem a úkolem centra bude věnovat se celostátním bezpečnostním hrozbám, nově i v kontextu hybridního prostředí a hybridních hrozeb,“ uvedla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva.

Tým bude sledovat proruské aktivity na internetu a vyhodnocovat jejich nebezpečnost a dosah. Prozatím se podle všeho soustředí na „kritiku Evropské unie, NATO či USA“, ale také na migrační krizi. Centrum se zaměří i na extremismus.

„Stát musí mít nástroje a informace, kterými dokáže aktivně čelit novým bezpečnostním hrozbám,“ okomentoval kdysi Chovanec plány na vznik centra, které bude spolupracovat s více resorty i zpravodajskými službami.

Celý text zde

Cílem ruské propagandy je podle analytiků z think tanku Evropské hodnoty vyvolat pochybnosti takřka o všem kolem nás. „Jejich hlavním sdělením tak je, že všichni lžou a chtějí vás podvést,“ tvrdí analytik Roman Máca. Kdo však stojí za jednotlivými propagandistickými weby je těžké odhalit.

„Texty proruských webů se tváří jako seriózní zpravodajství. Neuvádí však zdroje, články jsou nepodepsané, šíří konspirační teorie a neověřené informace, témata jsou často vytrhována z kontextu,“ uvádí Echo24.cz. V současnosti propaganda útočí i na veřejnoprávní média a zpochybňuje jejich důvěryhodnost.

Česká republika však není jedinou evropskou zemí, která je jí vystavena. Velký vliv má údajně v Německu, kde polarizuje společnost, i v Pobaltí, kde žije početná ruská menšina. „Cílem je posunout veřejné mínění natolik, aby lidé volili proudy nakloněné Rusku. Určitě je dobře, že se tomu bude Česko více věnovat. Otázkou však je, zda na potírání informační války není už pozdě,“ dodal Máca.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým?  Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

22:03 Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

Senátní komise pro ústavu udělala první krok k převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činite…