V 16 městech se bude vzpomínat na oběti holokaustu

12.04.2018 6:10

Na veřejných prostranstvích, v knihovnách nebo kostelech 16 měst Česka budou dnes znít jména a stručné osudy lidí, kteří byli kvůli svému židovskému nebo romskému původu zabiti ve druhé světové válce. Do veřejného čtení jmen obětí holokaustu při příležitosti Jom ha-šoa, tedy Dne vzpomínání na oběti holokaustu, se může od 14:00 zapojit každý, kdo přijde, píše ČTK.

V 16 městech se bude vzpomínat na oběti holokaustu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník obětem holokaustu
reklama

Akci pořádá Institut Terezínské iniciativy a už tradičně se koná v Praze, Brně, Olomouci, Liberci, Sušici, Kolíně, Kutné Hoře, Plzni, Havlíčkově Brodě, Ústí nad Labem a Klatovech. Letos poprvé se budou číst jména zabitých v Horažďovicích, Lipníku nad Bečvou, Mělníku, Sedlčanech a v Ústí nad Orlicí.

Veřejné připomínky se zúčastní pamětníci holokaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a lidé, kterým památka obětí není lhostejná.

Den vzpomínání odkazuje na povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943. Měsíc trvající boj obyvatel ghetta, kteří kladli wehrmachtu odpor, měl za následek 56 000 zabitých či deportovaných lidí. Neoficiální údaje mluví až o 70 000 obětech.

Za války nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu. Z Čech a Moravy jich zahynulo 80 000, z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 000 lidí, zemřelo 250 000 Židů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…