V Británii se otřásá pozice premiérky. ČT povolala k vysvětlení Michaela Žantovského

03.10.2018 19:47 | Zprávy

Velká Británie má nejlepší dny před sebou, tak se Theresa Mayová snažila na sjezdu konzervativců přimět spolustraníky, aby byli jednotní a podpořili její plán na Brexit. Jaké dny má ale před sebou sama Theresa Mayová? Do Interview ČT24 na toto téma přišel promluvit bývalý velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský.

V Británii se otřásá pozice premiérky. ČT povolala k vysvětlení Michaela Žantovského
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michael Žantovský přišel podpořit Jiřího Drahoše do Kongresového centra v Praze, kde Drahošův štáb sledoval výsledky prezidentských voleb

V samém úvodu moderátora Daniela Takáče zajímalo, jestli britští konzervativci vycházeli z konference posílení a s jasnou představou o tom, jakou dohodu o odchodu chtějí s Evropou uzavřít. Co podle exvelvyslance však lze považovat za povedené, byla především show, která se tam odehrála. „Ty výroční koference obou britských hlavních stran jsou z velké části vždy show pro veřejnost. Po této stránce dopadla konzervativní konference celkem dobře. Theresa Mayová přitančila na pódium za zvuku skupiny ABBA,“ uvedl Žantovský.

Lídr konzervativní strany o své místo musí vždy bojovat a pozice Theresy Mayové je nyní velmi obtížná, říká Žantovský. Připomněl, že z jedné strany je prý pod tlakem zastánců tvrdého Brexitu ve vlastní straně a z druhé strany na ni naopak naléhají ti, kdo by si přáli co nejužší zachování pouta s Evropskou unií, nebo dokonce nové referendum o EU. Nepochybně podle exvelvyslance výroční konference postavení Theresy Mayové značně posílila, což je v podstatě jejím účelem.

Následně Žantovský podal své vysvětlení k tomu, proč hlavní britské strany jsou tak rozpolcené, tedy Konzervativní strana a Labouristická strana. „Tady totiž jde o velmi důležitou otázku budoucnosti Velké Británie. Současně v obou hlavních politických stranách probíhají typické boje o moc, vliv a postavení,“ sdělil Žantovský s tím, že to, co vidíme, ještě neznamená, že to tak skutečně bude i při hlasování v dolní sněmovně o návrhu podmínek, za kterých Velká Británie vystoupí z EU. „Do té doby se může stát ledacos. Může dokonce premiérka Mayová padnout, ale to asi není pravděpodobné,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…