V Brně dnes zřejmě vznikne čtyřkoalice, dosud vládnoucí ČSSD a ODS skončí v opozici

17.10.2014 6:43 dop.

Vítězné hnutí ANO dnes odpoledne pravděpodobně uzavře v Brně koalici s Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. Zástupci stran se shodli v mnoha bodech a našli kompromisy i v závažných tématech. Mezi ně patřila modernizace železničního nádraží, holdingové řízení společností i otevřenost radnice. Do dneška měly strany doladit detaily. Primátorem by se mohl stát lídr vítězného ANO Petr Vokřál, který by po osmi letech vystřídal Romana Onderku (ČSSD). Čtyřkoalice by nahradila v dosavadním vedení ČSSD a ODS.

V Brně dnes zřejmě vznikne čtyřkoalice, dosud vládnoucí ČSSD  a ODS skončí v opozici
Foto: Redakce
Popisek: primátor Brna Roman Onderka (ČSSD)

Po volbách se v Brně nabízelo několik možností vzniku koalice, z nichž byly dvě zásadní. Vítězné ANO mohlo koalici utvořit ve stejném rozložení, jako je ve vládě, a to s ČSSD a KDU-ČSL. Hnutí si však zvolilo druhou variantu a vyjednávalo s nováčkem na politické scéně Žít Brno, lidovci a zelenými. Obě možné koalice by měly 31 zastupitelů v 55členném zastupitelstvu.

ANO chce co nejméně politiků v městských firmách a transparentní radnici stejně jako Žít Brno, které hodlá do rozhodování o městě více zatáhnout občany. Zelení hodlají vyřešit otázku polohy hlavního nádraží v Brně a chtějí zlevnit roční jízdné městskou hromadnou dopravou na 2500 korun. Lidovci chtějí podporovat malé a střední podnikatele a zaměří se i na mladé rodiny a seniory.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO a získalo 13 mandátů. Druhá ČSSD obsadí 11 křesel, třetí hnutí Žít Brno a čtvrtí lidovci získali shodně sedm mandátů. Zelení mají čtyři zastupitele. Pětiprocentní hranici nutnou k zisku zastupitelského mandátu překonaly ještě KSČM, ODS a TOP 09.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

19:53 Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinforma…