V Brně se protestovalo proti popírání romského holokaustu ze strany Okamury

15.02.2018 21:08

Asi 250 lidí dnes v průvodu se svíčkami prošlo Brnem, chtěli pokojně připomenout oběti romského holokaustu. Zároveň odsoudili nedávné výroky představitelů SPD o romském táboře v Letech u Písku. Organizátoři průvodu je považují za nepřijatelné popírání romského holokaustu, nehorázně hrubé vůči obětem a jejich rodinám.

V Brně se protestovalo proti popírání romského holokaustu ze strany Okamury
Foto: ReproFoto: Facebook
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura.

„Je to naše národní ostuda,“ řekl o výrocích politiků SPD romský hudebník Gejza Horváth. Varoval před vyvoláváním strachu a protiromských nálad a před rozeštváváním společnosti populistickými politiky. Výroky odsoudil i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

V čele průvodu drželo několik lidí romskou vlajku. Jinak žádné transparenty, žádné skandování. „Chceme, aby to byla pokojná připomínka obětí holokaustu,“ uvedl koordinátor akce Robin Stria.

Průvod skončil u památníku židovských a romských obětí na náměstí 28. října. Pořadatelé tam například přečetli svědectví lidí, kteří táborem v Letech prošli.

Předseda SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později vzal zpět vyjádření o chybějícím plotu. V dopise Židovské obci v Praze se distancoval od zpochybňování utrpení obětí v letském táboře, Romům se ale zatím za své výroky přímo neomluvil.

Poslanec SPD Miloslav Rozner kritizoval odkup vepřína nedaleko pietního místa v Letech a použil slova „neexistující pseudokoncentrák“. Oba představitelé SPD čelí kvůli výrokům trestním oznámením, lidovci navrhují odvolání Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny. Hovoří se o možnosti zavedení významného dne, který by připomínal oběti romského holokaustu.

Za výroky o Letech v minulosti čelili kritice také někdejší prezident Václav Klaus a nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…