V ČR je nepřípustné mluvit o uprchlících hezky, píše server Jana Čulíka. Na pomoc si vzal i Václava Moravce

18.03.2016 14:49

Britské listy se opět věnovaly analýze mediálního pokrytí uprchlické krize, kterou loni provedla Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Výsledky této analýzy totiž ukázaly, že se v českých médiích o uprchlících nemluví vůbec kladně. Nezabývaly se však, proč tomu tak je. Podle autora článku Petera Wagnera je demokracie v ohrožení.

V ČR je nepřípustné mluvit o uprchlících hezky, píše server Jana Čulíka. Na pomoc si vzal i Václava Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Z loňské analýzy mediálního pokrytí uprchlické krize, kterou provedla Masarykova univerzita v Brně, vyplynulo, že v České republice se v médiích o uprchlících kladně nemluví. Největší prostor k vyjádřením pravidelně získával ministr vnitra Milan Chovanec, o pomoci uprchlíkům v nouzi se hovořilo pouze v jedné dvacetině případů, odborníci na danou tématiku nedostali prakticky žádný prostor a hlavně – nikdo nemluvil o příčinách. Dalo by se říct, že česká média utvořila obraz uprchlické krize, za kterou si mohou uprchlíci sami.

Nedostatečné osvětlení příčin uprchlické krize řešil v nedávných Otázkách Václava Moravce právě Milan Chovanec společně s předsedou Strany zelených Matějem Stropnickým. Ti se shodli na tom, že „na veřejnosti existuje příkrý rozpor mezi povedenou integrací předchozích imigrací a obecnou skepsí, co se týká integračních schopností společnosti“.

Stropnický vytkl Chovancovi, že podceňuje význam pozitivních příkladů, ten reagoval tím, že to je odpovědnost médií. „Od toho máme rozhlas, od toho máme televizi.“ To jsou podle něj ta média, která mají přinášejí ty pozitivní příklady. „Ty my rádi ukážeme,“ dodal.

Celý text zde

Do toho však vstoupil moderátor pořadu Václav Moravec s tím, že dnes média, která o uprchlících mluví v pozitivním směru, čelí náladám extremistů, ať zleva, nebo zprava, a jsou automaticky označena za sluníčkáře.

Podle Britských listů však nelze házet všechna média do jednoho pytle na základě vyjádření „jednoho (významného) činitele jednoho média“. Zároveň jsou však média od začátku zodpovědná za směr, kterým se diskuse ubírá, „takže máme co dělat s fenoménem slepice a vajíčka“.

„Ovšem pokud by strach z výtky z naitivity opravdu byl hlavním hybatelem nezávislých českých médií v této oblasti – a ze zkušenosti s diskusemi na toto téma se nelze tomu divit – nejde už jen o profesní přešlap. Když se redaktoři bojí prezentovat skutečnost, jaká je, jsme v ohrožení demokracie o obrovský krok dál.“

Toto téma se mimo jiné na Britských listech objevilo ve zkrácené podobě i v anglickém jazyce. Jan Čulík přitom sám ostře bojuje proti jakékoliv negativní protiuprchlické rétorice, jak mimo jiné dokázal nedávným nahlášením činnosti doktora Vlastimila Rogozova, který prý ve volném čase mimo své zaměstnání lékaře publikoval rasistické a xenofobní texty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…