Politické grémium se skládá z předsedy, statutárního místopředsedy a dalších pěti řadových místopředsedů. LN uvádějí, že k nejbližším spojencům předsedy v současnosti patří ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z moravsko-slezské organizace a ministr vnitra Milan Chovanec z plzeňské větve. Ten také kandiduje na statutárního místopředsedu. U tohoto jména analýza LN zmiňuje, že pravděpodobně vyhovuje i Hradu.
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček rovněž potvrdil, že hodlá usilovat o post ve vedení. „Získal jsem nominaci Středočeského kraje, o post se budu ucházet,“ uvedl. Straníci údajně také považují za důležitého současného místopředsedu ČSSD pro hospodaření Martina Starce. Jeho šance jsou stejně jako před minulým sjezdem ale nejasné. On sám prý o kandidatuře uvažuje, protože získal nominaci z několika okresů.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se podle analýzy cítí posílen senátními volbami a hodlá zaútočit na místo statutárního místopředsedy. Ovšem už patří do skupiny sociálních demokratů, u nichž je pravděpodobné, že nastanou zákulisní třenice a handlování o hlasy z regionů. Sobotka však Dienstbiera nepodporuje a prosazuje ministra vnitra Chovance. V kuloárech strany se navíc mluví o Dienstbierově spojení s rebelem Jeronýmem Tejcem. Usilují prý oba o oslabení postavení Milana Chovance. Samotný Tejc má podle LN minimální šanci stát se místopředsedou, protože patřil mezi „pučisty“ a také jeho domovská organizace Brno-střed letos v komunálních volbách propadla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr