V Česku prý operují „falešní generálové“, varuje server

16.12.2018 17:55

V České republice operují falešní generálové, jsou členy organizace ICOCRIM, mezinárodního výboru pro boj s organizovaným zločinem, terorismem a korupcí. Tváří se jako oficiální bezpečnostní složka státu. Jde o spolek, kterému v Česku šéfuje rádoby generál Jaroslav Vondra. Fungování této organizace blíže popsal reportér Seznamzprávy.cz Josef Mačí.

V Česku prý operují „falešní generálové“, varuje server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ocenění za službu v zahraničí

„Tato organizace funguje na principu, že lidé v ní pořádají bezpečnostní konference. Vydávají pochybné časopisy, které se tváří jako věda. Dokonce si v rámci organizace rozdávají generálské a plukovnické hodnosti,“ uvedl Mačí.

Pokračoval s tím, že nikoho z této organizace prezident Zeman ani generálem nejmenoval. Tito lidé se snaží sice vypadat jako oficiální složka státu, která spolupracuje s tajnými složkami a vyšetřuje korupici a terorismus, ale zdaleka tomu tak není.

Zdůraznil, že jejich cílem je vzbudit zdání důvěryhodnosti třeba tím, že na internetových stránkách tvrdí, že spolupracují s Evropským úřadem pro boj proti podvodům, OLAF. „Ani to tak není, nikdo o nich nic neví. Sám jsem se OLAF na to ptal a potvrdili mi, že s takovou organizací nikdy nespolupracovali,“ dodal.

Nebezpečí této organizace vidí v tom, že se může stát, že skutečně nakonec důvěru lidí v sebe vzbudí. „Můžou jim třeba uvěřit, že dokážou něco vyšetřit.“ Poukazuje na to, že samotný přestupkem je už jen to, že tento spolek skutečně chodí na akce v generálních uniformách, tváří se, že patří k armádě, popřípadě k policii.

Členové této skupiny také pronikají například do různých klubů vojenských výsadkářů, kteří s ICOCRIM nechtějí mít prý nic společného. „Na ty akce klubu vojenských veteránů zvou třeba lidi z ruské ambasády, což ukázala například Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě, což je jisté ohrožení,“ uvedl s tím, že právě pronikání ruských a čínských vlivů do různých skupin je nebezpečné.

Jaroslav Vondra má v celé organizaci roli takovou, že je šéfem české části ICOCRIM. Sám Vondra prý tomu všemu velmi věří a je přesvědčen, že je skutečně členem tajných složek státu. Jeho blízká spolupracovník Jozef Zaťko je zase šéfem slovenské odnože. I v ní se to generály jen hemží. Ani zde však prezident Andrej Kiska ani žádný z jeho předchůdců ale nikoho z nich generálem nejmenoval. 

Zaťko prozradil, že ICOCRIM sbírá a vyhodnocuje informace, které následně odevzdává orgánům činným v trestním řízení. Na které konkrétní zločiny už ICOCRIM upozornil, odmítl zveřejnit.

„Mimo jiné mi Vondra řekl, že ta mezinárodní organizace vznikla z francouzských cizineckých legií, má sídlo v Paříži, ale to je jen taková schránka. Vondra říká, že je to ale dobře, protože chtějí pracovat v utajení a nechtějí být moc vidět,“ uzavřel Mačí s tím, že mu také Vondra sdělil, že pokud je nechají pracovat, vše se vyřeší.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…