V Česku roste „zelená generace“. Takto přemýšlejí děti ve školách

10.07.2021 9:35

Ochrana klimatu je velké téma, které se nebere a nebude brát na lehkou váhu. Není se proto čemu divit, že za podpory státu v Česku roste tzv. „zelená generace“. V žácích i studentech se živí ekologická duše dotacemi a nejrůznějšími pobytovými programy, píší Lidové noviny.

V Česku roste „zelená generace“. Takto přemýšlejí děti ve školách
Foto: Vít Hassan
Popisek: Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.

Že problematika životního prostředí děti skutečně zajímá, bylo možné sledovat i předloni, kdy kvůli ochraně životního prostředí vytáhli do ulic čeští studenti v rámci akce Fridays for Future. České děti smýšlejí značně environmentálně – to potvrzuje také souhrnná zpráva k metodickému pokynu pro environmentální gramotnost ve školách z letošního roku.

Podle ní znají žáci druhého stupně základních škol problematiku životního prostředí dobře. „Velmi silně vnímají problémy životního prostředí a v poslední době i klimatické změny. Až na naprosté výjimky nezpochybňují, že řešit klimatickou změnu je nesmírně důležité a že se klima mění i kvůli lidské činnosti,“ uvedl pro LN jeden z autorů metodického pokynu Jan Činčera z brněnské Masarykovy univerzity.

Anketa

Která volební strana předvedla zatím NEJHORŠÍ kampaň?

4%
10%
2%
2%
4%
hlasovalo: 45122 lidí
Současně podle něj platí, že děti jsou trochu skeptické k tomu, že by mohly samy něco ovlivnit. „Nemají problém s tím, vypínat světla či třídit odpad, i když s jejich zapojováním se do větších akcí je to stále, navzdory nedávné iniciativě Fridays for Future, trochu slabší,“ dodává odborník z katedry environmentálních studií.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ekovýchova v posledních letech povstala z popela. A české děti nejsou už tak daleko od těch skandinávských, které jsou známé svým vysokým vnímáním ekologie. „Když se podíváte na situaci před deseti lety, je to dnes významně lepší. Na ministerstvu máme specialisty na ekologickou výchovu, kteří jsou intenzivně v kontaktu s pedagogy, také je školíme,“ uvedl Brabec.

Ministerstvo životního prostředí se proto snaží povzbudit zájem o environmentalismus mezi dětmi ještě více. Proto letos vypsalo další výzvu na ekologickou výchovu, rozděleno má být čtyřicet milionů korun. Dotace mají směřovat především na projekty spojené s klimatickou změnou.

Kromě toho je v naší kotlině možné sledovat i protesty à la Greta Thunbergová, jen v extrémističtějším podání. Řeč je například o aktivistech z hnutí Extinction Rebellion, kteří bojují za klima v Brně. Zde si odvážně poklekají před auta na frekventované silnice a blokují dopravu. Někteří se dokonce přilepují vteřinovým lepidlem k vozovce, aby je nemohla odvést policie. K případům pak často vyjíždějí i složky integrovaného záchranného systému.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…