V Děčíně se utrhly prázdné plynové zásobníky, zachytili je Němci

05.06.2013 14:17

V Děčíně se utrhly dva prázdné plynové zásobníky patřící soukromé firmě a plují po Labi. Dvanáctitunové nádrže na technický plyn se dostaly na německé území, kde se je saské policii podle jejího mluvčího za pomoci vrtulníku podařilo zachytit poblíž pohraničního města Bad Schandau. Než se tak stalo, spustily kvůli nim saské úřady v polabských městech na německé straně varovné sirény.

V Děčíně se utrhly prázdné plynové zásobníky, zachytili je Němci
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

Mluvčí policie v Pirně Sascha Reichelt v německé televizi N24 uvedl, že se vrtulníku podařilo utržené nádrže přitlačit ke břehu, kde se je nyní snaží upevnit. Podle Reichelta už nepředstavují pro obyvatele saského Polabí nebezpečí.

Státní plavební správa v Děčíně kromě uvolněných nádrží nemá informaci o žádných utržených velkých věcech na Labi

Nádrže patří podle mluvčí magistrátu Markéty Lakomé firmě Chart Ferox, která se zabývá výrobou zařízení na skladování a transport zkapalněných technických plynů. "Byly dobře zajištěné, přesto se utrhly," uvedla. Podle ní byly dlouhé asi 15 až 20 metrů.

Úřad Saského Švýcarska v Pirně podle německých zpravodajských serverů oznámil, že se utrhly celkem tři zásobníky, jeden se ale prý českým hasičům podařilo zachytit. Dementoval také prvotní zprávy, že nádrže jsou plné plynu a hrozily explozí. Kromě nich informoval o dalších zhruba deseti kontejnerech z Česka s neznámým obsahem, které se prý pohybují po Labi.

Státní plavební správa v Děčíně kromě uvolněných nádrží nemá informaci o žádných utržených velkých věcech na Labi, které by mohly ohrozit například mosty. "Plavidla jsme ještě před začátkem povodní umístili v ochranných přístavech," řekla ČTK Hana Urbanová ze státní plavební správy.

Evakuováno je v Děčíně asi 1500 lidí v pobřežních částech

Kvůli utrženým plynovým zásobníkům se v saských městech Bad Schandau, Reinhardtsdorf-Schöna, Rathmannsdorf, Rathen a Königstein podle serveru bild.de rozezněly sirény upozorňující na hrozící nebezpečí. Úřady obyvatele pohraničního regionu vyzvaly, aby se připravili na možnou akutní hrozbu, řídili se pokyny místních orgánů a nepřibližovali se k řece.

Hladina Labe v Děčíně stoupá, v 06:00 byla na 10,27 metru, kulminovat má večer na více než 11 metrech. V Děčíně je dnes ráno stále otevřený silniční Nový most, druhý Tyršův je mimo provoz od pondělí. Obvyklý nájezd na most u Pětimostí je zatopený, dá se ale objet okolo průmyslového areálu ulicemi Děčínská a Ústecká. Evakuováno je v Děčíně asi 1500 lidí v pobřežních částech, voda postupně stoupá také v Podmoklech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…