V Donbasu by dnes mělo začít stahování těžkých zbraní. Včera to domluvili Merkelová, Porošenko a Putin

17.02.2015 8:57 | Zprávy

K tomu, aby přiměl proruské separatisty na východě Ukrajiny respektovat příměří dojednané minulý týden v Minsku, vyzvali ruského prezidenta německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Učinili tak v pondělí večer v telefonické konferenci. Dnes o tom informoval mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

V Donbasu by dnes mělo začít stahování těžkých zbraní. Včera to domluvili Merkelová, Porošenko a Putin
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Podle jeho slov se Merkelová s Porošenkem a Putinem dohodla i na konkrétních krocích, které by měly umožnit pozorovatelské misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) sledovat situaci kolem města Děbalceve, kde pokračují tvrdé boje. Podrobnosti o těchto krocích ale mluvčí neřekl. Povstalci zahraniční pozorovatele do města odmítají pustit.

Seibert též uvedl, že dnes by na východní Ukrajině mělo začít oboustranné stahování těžkých zbraní, jak bylo v Minsku také dojednáno. Na odsun výzbroje do vzdálenosti 50 až 140 kilometrů – podle druhu zbraní – mají strany dva týdny.

O město Debalceve se zřejmě bude dál bojovat

Nicméně pokud jde o Debalceve, vůdce doněckých povstalců Denis Pušilin dnes agentuře Reuters zopakoval, že vzbouřenci boj o město nezastaví, protože na to "nemají morální právo". Tvrdil zároveň, že jsou nuceni reagovat na palbu ukrajinských jednotek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…