V Donbasu se znovu střílí. Luhanští separatisté jsou v bojové pohotovosti

13.11.2015 11:20

Proruští separatisté v povstalecké části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny uvedli své síly do plné bojové pohotovosti. Informoval o tom dnes ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk, podle něhož jde o reakci na dezinformaci šířenou mezi vzbouřenci o zahájení ofenzivy ukrajinských ozbrojených sil. I v noci na dnešek se v Donbasu místy ozývala střelba.

V Donbasu se znovu střílí. Luhanští separatisté jsou v bojové pohotovosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina
reklama

Podle Tymčuka fámy tvrdí, že ukrajinská armáda už na několika místech překročila řeku Severní Doněc, která představuje dělící linii mezi stranami, a že se do pohybu daly kolony vládních tanků. „Tyto zvěsti mají charakter oficiální informace – všechny jednotky ‚Luhanské lidové republiky‘ byly uvedeny do plné bojové pohotovosti,“ napsal Tymčuk na Facebooku.

Zpráva odráží rostoucí napětí v Donbasu v poslední době. I dnes ráno se obě strany vzájemně obvinily z opětného porušování příměří.

U města Artemivsk prý došlo k bojovému střetu

Tiskové středisko protipovstalecké operace uvedlo, že rebelové od čtvrtečního večera nerespektovali klid zbraní v jedenácti případech. Z granátometů, minometů a velkorážních kulometů prý pálili v okolí Doněcka na město Krasnohorivku a na obce Opytne a Pisky. Bojový střet se prý odehrál v obci Zajceve u města Artemivsk.

Naopak povstalci podle ruské agentury TASS obvinili ukrajinskou armádu z několikahodinového ostřelování severního a západního předměstí Doněcka. Od 21:00 do 01:30 místního času prý vojáci vypálili kolem 50 minometných granátů ráže 82 a 120 milimetrů.

Příměří platí od začátku školního roku

O případných zraněných se zprávy nezmiňují.

Na základě dohody dosažené při jednáních v běloruské metropoli Minsku vstoupilo 1. září v Donbasu v platnost příměří. V následujících dvou měsících palba až na výjimečné incidenty postupně ustala a byl zahájen odsun těžkých zbraní z bojových linií. Tento dohodami rovněž předpokládaný bod ale zatím dokončen nebyl a od přelomu října a listopadu je případů o porušování klidu zbraní hlášeno více.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…