V Itálii se chtějí někteří zbavit rázného Salviniho. Má být vyšetřován kvůli uprchlíkům

31.8.2018 4:36 odp.

Soeren Kern z amerického think-tanku Gatestone Institute si všímá vyšetřování italského ministra vnitra Mattea Salviniho, které již bylo proti němu formálně zahájeno.

V Itálii se chtějí někteří zbavit rázného Salviniho. Má být vyšetřován kvůli uprchlíkům
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini

„Salvini je vyšetřován kvůli údajnému únosu, protože znemožnil ilegálním migrantům vystoupit z lodi v sicilském přístavu. Započetí šetření je politickým krokem, jehož cílem je potlačit vládní politiku v oblasti přistěhovalectví a může způsobit ústavní krizi,“ varuje Kern s tím, že sicilský prokurátor Luigi Patronaggio zahájil vyšetřování Salviniho za „únos, nezákonné zatčení a zneužití moci“. Ministr vnitra a šéf strany Liga se však vinen rozhodně necítí.

„Pokud mě chcete vyslýchat či dokonce zatknout, protože jsem hájil hranice a bezpečnost mé země, jsem na to hrdý a těším se na to. Vyšetřovat někoho za to, že brání práva Italů, je ale jinak velká hanebnost,“ reagoval Salvini, který se dle svých slov nehodlá vyhnout vyšetřování díky své imunitě. Jak připomíná Kern, šetření bylo zahájeno poté, co Salvini coby šéf ministerstva vnitra a místopředseda vlády zabránil více než 150 eritrejským migrantům vystoupit z lodi Diciotti v sicilském přístavu Catania.

Salvini před čtrnácti dny argumentoval, že by se na přijímání uprchlíků měly podílet všechny členské státy Evropské unie, a nikoli pouze samotná Itálie. „V posledních téměř čtyřech letech přišlo do země přes 600.000 migrantů a podle Dublinského systému se musí o jejich žádosti o azyl postarat první členská země EU, do které vstoupí,“ zmiňuje Kern a dodává, že Salviniho podpořili i další členové vlády, mimo jiné také šéf Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio.

Zatímco příznivci přistěhovalecké politiky „otevřených dveří“ nad vyšetřováním Salviniho jásají, mnozí před tímto krokem varují a považují jej za protiprávní. „Požádal jsem právní oddělení Národního hnutí pro suverenitu, aby prověřilo možnost žaloby na prokurátora,“ uvedl v médiích bývalý starosta Říma Gianni Alemanno. Na stranu Salviniho se postavil dokonce i šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani, který považuje trestní stíhání Salviniho za „nemoudré“. Bývalý předseda italského parlamentu Pier Ferdinando Casini zase sicilského prokurátora obvinil z toho, že zahájil kampaň pro evropské volby.

Nezdá se však, že by Salvinimu a jeho Lize vyšetřování nějakým způsobem ublížilo. Jeho strana se nyní podle průzkumů těší podpoře ve výši 30 %, což je ještě o více než deset procent více, než získala v březnových parlamentních volbách. Z dalšího průzkumu vyplývá, že přibližně 60 % Italů souhlasí s uzavřením svých přístavů tak, aby do nich nemohly připlouvat lodě s migranty.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …