V Motole si dnes lidé připomněli oběti komunismu

11.05.2013 16:09

Na motolském hřbitově se dnes sešli pamětníci, aby uctili památku obětí komunismu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i další politici při té příležitosti varovali před zapomínáním a zlehčováním hrůz totality. V souvislosti s tím poukázali i na neutěšenou situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

V Motole si dnes lidé připomněli oběti komunismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

"Odmítám scestné mudrování o tom, co ještě totalita je a co už totalita není," uvedla Němcová s odkazem na spory badatelů v ÚSTR. Vyslovila se také proti označování "primitivní antikomunismus". Připomněla, že nesvoboda a ponižování lidí komunistickým režimem nebyla záležitost jen například 50. let dvacátého století, ale trvala až do roku 1989. Nyní po 23 letech podle ní komunisté znovu testují odolnost veřejnosti v krajích, a je proto třeba hrůzy totality připomínat.

Na komunistickou zvůli nesmíme zapomenout

"Já ale z hlediska vyššího principu mravního jsem primitivní antikomunista," opáčil ve svém projevu pražský primátor. Podle něj je potřeba odkaz pamětníků komunistické zvůle předat i dalším generacím. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa také upozornil, že ačkoliv je zapomínání na dobu minulou přirozený proces, v posledním roce už prý nejde jen o souboj s lidskou pamětí. Kromě toho, že se do krajských zastupitelstev dostali komunisté a na význačných postech zasedli někdejší politruci, někteří badatelé v ÚSTR prý usilují i o to, jak tento proces zapomínání řídit.

Zástupci Konfederace politických vězňů dnes společně s pozvanými politiky položili věnce k památníku obětem komunismu. Proti zapomínání totality se dnes v obřadní síni motolského krematoria vyslovila také místopředsedkyně vlády Karolina Peake (LIDEM) a maďarský velvyslanec Tibor Petö.

Komunistický režim zacházel s těly popravených odpůrců tak, že jejich popel nevydal pozůstalým, ale uchovával je na neznámých místech bez označení číslem a jménem. Teprve po letech se podařilo zjistit, že to místo je pravděpodobně v motolském krematoriu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…