V Nice vraždil migrant z Lampeduzy. A Salvinimu dnes začíná soud, že v tom chtěl jiným zabránit

04.11.2020 18:03

Italský novinář a spisovatel Giulio Meotii se zamýšlí nad nelegální imigrací do Itálie a nad soudním procesem s Matteem Salvinim. Popisuje, proč vlastně Salvini čelí obviněním, za která mu hrozí až 15 let vězení. Itálie vysílá znepokojivý vzkaz a páchá, podle něj, sebevraždu.

V Nice vraždil migrant z Lampeduzy. A Salvinimu dnes začíná soud, že v tom chtěl jiným zabránit
Foto: Repro Facebook
Popisek: Vicepremiér Matteo Salvini
reklama

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21590 lidí

„Tváří v tvář přívalu ilegálních imigrantů, kteří jsou obvykle do Itálie dopravováni zločineckými gangy pašeráků lidí, italská politická vládnoucí třída na migrační politiku po celá léta rezignovala. Evropa dosud Itálii nijak nepomohla. Nyní se tyto italské ‚elity‘ – politici, tvůrci veřejného mínění, novináři – rozhodly odevzdat Mattea Salviniho soudu za to, na co samy neměly nikdy odvahu: za obranu evropských hranic,“ píše Meotii.

Salvinimu, podle spisovatele, hrozí až 15 let vězení. „Obvinění proti Salvinimu se datuje od roku 2019, kdy jako ministr vnitra zabránil nelegálním migrantům se vylodit z plavidla pobřežní stráže, které tyto migranty na moři nabralo o pět dní dříve. Exministr Salvini prohlásil, že bránil svou zemi a že by to samé rozhodnutí udělal opět.“ píše novinář.

„26. července 2019 zakázal Matteo Salvini vylodění migrantů z lodě Gregoretti, která se přibližovala k východnímu pobřeží Sicílie. ‚Vydal jsem pokyny, že jim nebude k dispozici žádný přístav, dokud nedojde k přerozdělení všech 140 migrantů na palubě po celé Evropě,‘ řekl. Ihned po zakotvení lodě Gregoretti – několik evropských zemí mezitím souhlasilo s přijetím těchto migrantů – obžaloval státní zástupce Salviniho za únos,“ popisuje spisovatel Salviniho případ.

Italský ministr si byl prý dobře vědom toho, že by ostatní evropské země nechaly Itálii na holičkách: „Čekání na povolení k přistání bylo nutné, abychom se dohodli na přerozdělení těchto migrantů do evropských zemí, za plné asistence italské vlády,“ řekl později Salvini. Itálie v té době zoufale potřebovala dohodu o přerozdělování migrantů v Evropě, která do té doby nenabídla Itálii sebemenší pomoc.

Dle Meotiiho je to poprvé, co nějaký soud soudí vládního ministra za to, že zakázal migrantům se vylodit v přístavu. „Uzavřením hranic, pokutováním nevládních organizací a ztížením přístupu do italských přístavů dokázal Matteo Salvini snížit počet ilegálních migrantů přicházejících do Itálie, někdy však bohužel za cenu tragického úmrtí migrantů na moři. Kdy se však stalo povinností evropských zemí pomáhat nezákonnému byznysu pašování lidí?“ ptá se Meotii.

Dle novináře, když Itálie přijala v roce 2018 Salviniho migrační politiku, počet ilegálních migrantů příchozích do Itálie poklesl až o 80 %. Po Salviniho odchodu z vlády se údajně počet ilegálních migrantů zase ztrojnásobil.

„Itálie teď posílá do Evropy a do celého svobodného světa tento znepokojující vzkaz: Kdokoliv z titulu své vládní funkce brání státní hranice své země a snaží se zastavit masovou ilegální imigraci, může skončit před soudem a nakonec i ve vězení. Jsme nyní bohužel svědky sebevraždy Itálie a celého evropského kontinentu,“ domnívá se Meotii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …