Bar si získal dokonce takovou oblibu, že od dubna má otevřeno i v neděli. „Vždy v neděli jsme si tady dělali poradu, a když kolemjdoucí viděli, že se zde něco děje, klepali na nás, že chtějí obsloužit,“ řekla ParlamentnimListům.cz Olga Rosenbergerová, předsedkyně Asociace TRIGON, která bar spolu s Družstvem NAPROTI v polovině prosince loňského roku otevřela. Asociace TRIGON už šest let v Ostravě úspěšně zajišťuje také komplexní služby pro osoby s handicapem a lidi ohrožené sociálním vyloučením.
Česká legislativa ještě na sociální podnikání není připravena
Projekt mléčného baru je spolufinancován z prostředků Evropské unie a Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Část provozu pokrýváme z evropských peněz, ale na další část si musíme vydělat. Nicméně počítáme, že evropská podpora jednou skončí a my samozřejmě musíme být soběstační,“ řekla Rosenbergerová s tím, že v Evropské unii je běžné, že sociální podniky jsou v další fázi podporovány ze strany nadací, nebo státních dotací a podobně. „U nás bohužel na to ještě legislativa není připravena. V současné době se jedná o zákoně obecné prospěšnosti, který by nám snad mohl pomoci, protože ten bude registrovat právě obecně prospěšné firmy a bude jim dávat třeba slevu na daních a podobně,“ uvedla Rosenbergerová. Mléčný bar v současné době využívá výhodné snížené nájemné, které se podařilo vyjednat s majitelem budovy městským úřadem Moravská Ostrava a Přívoz. Měsíční provoz baru příjde podle Rosenbergerové na 80 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Anna Vidiševská