V Prádelně senioři vyráběli mýdlo i sypali mandaly, vypráví místostarosta Lachnit

12.09.2013 9:45

ROZHOVOR V bohatém prázdninovém programu „Léto s KC Prádelna“ nechybělo ani místo pro kreativní tvoření a výtvarnou činnost. Této oblasti se týkaly dva workshopy, které byly součástí letního programu – výroba mýdla a mandaly z písku. Na bližší informace o těchto zajímavých akcích jsme se zeptali místostarosty MČ Praha 5, JUDr. Petra Lachnita.

V Prádelně senioři vyráběli mýdlo i sypali mandaly, vypráví místostarosta Lachnit
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Domácí mýdlo… To je zajímavá, byť netradiční aktivita.

Poslední červencový den byl právě věnován přípravě domácího mýdla. Příprava mýdla dříve znamenala zpracování odpadního tuku, byla to věc nutná pro běžný život. Dnes se výroba domácího mýdla řadí ke koníčkům a takové mýdlo se vyrábí jen z kvalitních ingrediencí - z rostlinných i živočišných tuků v potravinářské kvalitě a čistého hydroxidu sodného, do mýdlové hmoty se přimíchávají drahé rostlinné oleje a extrakty apod. V první části workshopu odborná lektorka návštěvníkům demonstrovala skutečnou a poměrně složitou přípravu kvalitního domácího mýdla. Do další části workshopu se pak zapojili všichni přítomní. Již připravenou, zakoupenou mýdlovou hmotu, která se rozpustila ve vodní lázni, si každý obarvil, přelil do silikonových formiček dle vlastního výběru a posléze dozdobil přidáním sušených levandulových květů, lístků růží, mušlí apod. Po vychladnutí si každý odnesl krásný dárek pro sebe nebo své blízké.

Proč jste zvolili jako jednu z posledních akcí právě mandaly?

Jednou z posledních akcí letošního letního programu byl druhý výtvarný workshop, tentokrát na téma mandaly. Samotné slovo "mandala" pochází ze sanskrtu a je spojením slov „kruh“ a „střed“,  což nejlépe vypovídá o samotné podstatě mandal. Mandala je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích. V širším smyslu jsou mandaly diagramy ukazující, jak se chaos stává harmonickou formou. Zároveň symbolizuje nekonečno a věčnost, jelikož nikdy nelze určit počátek ani konec. Ty jsou spolu spojené, jeden bez druhého v podstatě neexistuje. V dnešní době jsou mandaly také nástroj pro relaxaci i sebepoznání, který bývá často využíván v arteterapii. Návštěvníci workshopu si „vybarvovali“ barevnými písky vybrané předtištěné vzory mandal. Jednalo se tak o jakési vytváření vlastního barevného vzoru při dodržování typické středové struktury mandaly. Jelikož byl podklad potřen gelovým lepidlem, výsledná díla si mohli odnést domů jako vkusnou dekoraci. Vytváření mandal je v tradičním pojetí určitou formou rituálu, který má blahodárné účinky, což se potvrdilo i v tomto případě.

Kdo vaše worshopy navštěvuje nejvíce?

Oba výtvarné workshopy navštívili především senioři, kteří se během celého roku zapojují do aktivity KC Prádelna a stejně jako na ostatních akcích prázdninového programu zde vládla velmi příjemná a milá atmosféra. Opět se ukázalo, že při společné činnosti nacházejí lidé k sobě navzájem cestu snáze a padají případné zábrany i předsudky, čímž se potvrdil význam KC Prádelna coby místa setkávání a propojování místní komunity. V neposlední řadě obě dílny přinesly v podobě tradiční manuální činnosti všem návštěvníkům tolik potřebné uvolnění a odpočinutí od hektické přítomnosti, což je přece jeden ze zásadních efektů tvorby nejen mandaly.


 

reklama

autor: ava

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…