V Praze ANO nic moc. Ale v jiných velkých městech vyhrává

06.10.2018 19:02

Ve velkých českých a moravských městech se stále sčítají hlasy. V Praze se zatím daří ODS, dobře si vede i koalice Jiřího Pospíšila (TOP 09) a voliči podle všeho dali důvěru i hnutí Praha sobě lidovce Jana Čižinského a Pirátům. Hnutí ANO je prozatím až páté, což pro premiéra Andreje Babiše znamená prohru. Zato v jiných velkých českých a moravských městech se hnutí ANO daří. V Ostravě je jasným vítězem hnutí ANO v čele s primátorem Tomášem Macurou. Dobře si vede i lídr hnutí ANO v Brně Petr Vokřál.

V Praze ANO nic moc. Ale v jiných velkých městech vyhrává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kampaň hnutí ANO do komunálních voleb. Tentokráte uprostřed sídliště Petřiny

Po sečtení poloviny okrsků v obecních volbách držela nejvíce zastupitelských křesel tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Ze samostatně kandidujících stran vedla KDU-ČSL před STAN. Následovaly ČSSD, KSČM, ODS a hnutí ANO, které ale vedlo ve dvou třetinách z 27 statutárních měst. Průběžná účast činila 51,65 procenta. Vyplývá to z údajů na volebním serveru. Podle propočtu ČTK je už rozhodnuto ve dvou statutárních městech, v Karviné vyhrála s velkým náskokem ČSSD, v Třinci zvítězí jasně sdružení Osobnosti pro Třinec.

Lidovci v obcích, kde strana kandidovala samostatně, měli po sečtení poloviny okrsků 1522 zastupitelů, hnutí Starostové a nezávislí 786. Sociální demokraté zatím obsadili 630 křesel a komunisté 421. ODS měla průběžně 380 mandátů, hnutí ANO 92. Očekává se, že vládní hnutí bude bodovat podobně jako některé další sněmovní strany až ve větších městech, z nichž jsou známy pouze dílčí výsledky hlasování. TOP 09 držela stále 42 zastupitelských míst, SPD Tomia Okamury pět a Piráti čtyři.

Hnutí ANO vedlo v drtivé většině ze 13 krajských měst. Výjimku tvořila Praha, kde zhruba v 18:30 vedla ODS před hnutím Praha sobě. V hlavním městě jsou však sečtená pouze necelá tři procenta okrsků. V Liberci pak bylo první uskupení Starostové pro Liberecký kraj.

V Českých Budějovicích podle Českého statistického úřadu vede hnutí ANO. V sedm hodin večer mělo asi 22 procent hlasů. Druhé místo v tu chvíli drželo OBČANÉ PRO BUDDĚJOVICE. O místo třetí se přetahují ODS a Piráti.

V Plzni vede hnutí ANO se 23 procenty, druhá je ODS. S 11 procenty jsou třetí Piráti.

V Karlových Varech hnutí ANO jasně dominuje se ziskem 24 procent hlasů. Druhé je s 15 procenty hnutí Karlovaráci a o třetí místo se přetahuje Karlovarská občanská alternativa s Piráty.

Druhou trojici krajských měst otevírá Ústí nad Labem, kde také vede hnutí ANO se ziskem 20 procent. Druhá hnutí PRO! Ústí má 17 procent a místo třetí po sedmé hodině večer prozatím patří uskupení ÚSTECKÉ FÓRUM OBČANŮ s 11 procenty.

Liberec je druhým krajským městem, ve kterém hnutí ANO nevede. S takřka 30 procenty hlasů tu dominují Starostové pro Liberecký kraj. ANO je druhé s takřka 22 procenty a třetí Změna pro Liberec se 14 procenty.

Zájemci o průběžné výsledky hlasování v Hradci Králové zjistí, že se opět ocitá v kolejích dominujícího hnutí ANO. Babišovo uskupení tu prozatím má 24 procent. Hradecký demokratický klub má asi 15 procent a o třetí místo s 10 procenty si přetahují Piráti a ODS.

V Pardubicích hnutí ANO dominuje ještě výrazněji. Janě vede s průběžným výsledkem 27 procent hlasů. Druhá je ODS s necelými 14 procenty. A třetí jsou s 11 procenty Piráti.

Jihlava taktéž patří hnutí ANO s 22 procenty hlasů, ale ještě není sečteno 100 procent hlasů. Druhou pozici obsadilo hnutí FÓRUM JIHLAVA s takřka 18 procenty hlasů. ODS je třetí s 15 procenty.

V jihomoravské metropoli – v Brně– taktéž vede hnutí ANO se 23 procenty hlasů. ODS je druhá se ziskem asi 17 procent hlasů a třetí místo připadlo lidovcům. Za pozornost stojí také situace v hnutí Žít Brno, které před čtyřmi lety vyletělo vzhůru takřka jako kometa. Letos má jen 3,6 procenta hlasů.

V Olomouci se daří hnutí ANO ještě více než v Brně. Ještě nejdou známy kompletní výsledky, ale v tuto chvíli má Babišovo uskupení asi 27 procent hlasů. O druhé místo se přetahuje uskupení PIRÁTI a STAROSTOVÉ  na jedné straně a Pro Olomouc na straně druhé. Obě uskupení mají asi 11 procent hlasů.  Čtvrtá ODS jim dýchá na záda.

Ve Zlíně se taktéž daří hnutí ANO, které má v tuto chvíli přes 18 procent hlasů, K 18 procentům se blíží i hnutí STAN, takže může ještě dojít k boji o první místo. Třetí hnutí Zlín 21 má necelých 15 procent hlasů.

Výčet průběžných výsledků velkých českých a moravských měst uzavírá Ostrava, kde dominuje hnutí ANO zřejmě nejsilněji. Hnutí ANO tu má přes 33 procent, takže dosavadní primátor Tomáš Macura může být spokojen. Hnutí Ostravak má asi 11 procent a o místo třetí se přetahují komunisté a Piráti s přibližně 9 procenty hlasů.

V Karviné vedli sociální demokraté po sečtení více než 96 procent okrsků se ziskem více než 44 procent hlasů. Hnutí ANO má necelých 22 procent a komunisté přes 11 procent. V Třinci má sdružení Osobnosti pro Třinec zatím více než 46 procent hlasů. Na druhém místě bude ANO, zatím má 13,6 procenta, třetí bude KDU-ČSL se zhruba deseti procenty.

Z dalších statutárních měst vedla ve Frýdku-Místku ČSSD, občanští demokraté jen v Teplicích. V Kladně figurovala na prvním místě Volba pro Kladno, v Mostě seskupení ProMost a v Prostějově Narovinu!.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Dílčí úkony, které vyšetřovatelé provádějí, policie upřesňovat nebude. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a v Bílině na Teplicku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…