V Praze dnes odhalí pomník Janu Palachovi. Bude u toho Schapiro

16. 1. 2016 6:44

Ve výroční den sebeupálení Jana Palacha, který svým burcujícím činem protestoval proti pasivitě lidí několik měsíců po okupaci vlasti, odhalí dnes město Praha jeho pomník. Je dílem amerického sochaře a architekta českého původu Johna Hejduka (1929 až 2000) a stojí na Alšově nábřeží.

V Praze dnes odhalí pomník Janu Palachovi. Bude u toho Schapiro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie Jana Palacha na jeho hrobu

Dnes v 15:00 se odhalení památníku s názvem Dům matky a Dům syna zúčastní rodina autora, americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Pomník tvoří dvě přibližně šestimetrové geometrické plastiky, z hranatého soklu vycházejí plameny. Světlá představuje postavu syna-světlonoše a tmavá trpící matku. Doplňuje ho pamětní deska s básní amerického spisovatele Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha. Napsal ji v roce 1969 na základě novinové zprávy o Palachově činu a sama se stala inspirací Johnu Hejdukovi.

Skulptury byly v dřevěné podobě v 90. letech vztyčeny na Pražském hradě jako Hejdukův dar Václavu Havlovi a lidem v Československu. Tehdy měly název Dům pro sebevraha a Dům pro matku sebevraha. Pro současnou instalaci z trvalejšího materiálu byl zvolen jiný název především proto, že čin Jana Palacha není v tuzemském prostředí vnímán jako sebevražda, ale převážně jako oběť a odvážný krok. Student Filozofické fakulty UK Jan Palach se 16. ledna 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci a proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti ní.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

14:04 To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se …