V Praze se dnes koná konference o přínosech a rizicích přijetí eura. Promluví Sobotka, Singer, Dlouhý i místopředseda Evropské komise

29. 1. 2016 6:24

Dnes se uskuteční v Praze konference k přínosům a rizikům eura v Česku. Hlavní projev bude mít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Dále vystoupí guvernér České národní banky Miroslav Singer, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

V Praze se dnes koná konference o přínosech a rizicích přijetí eura. Promluví Sobotka, Singer, Dlouhý i místopředseda Evropské komise
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Akce je pořádána v rámci Národního konventu o EU, který funguje jako stálá platforma pro diskusi o aktuálních evropských tématech. Cílem akce je započít debatu o výhodách i rizicích spojených s přijetím eura.

Odpůrci přijetí  eura u nás převažují

V ČR se delší dobu vedou debaty o přijetí eura a podle posledních průzkumů spíše převažují odpůrci jednotné evropské měny. Zastáncem přijetí eura dosud byl prezident Miloš Zeman. V listopadu ovšem uvedl, že ČR může přijmout euro až v okamžiku, kdy bude vyřešena účast Řecka v eurozóně.

Současná vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Euro je tak nyní technicky možné přijmout podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020.

Kabinet navíc v prosinci schválil pravidelnou zprávu ministerstva financí a ČNB vyhodnocující plnění kritérií pro přijetí eura. V dokumentu obě instituce opět doporučily prozatím nestanovovat cílové datum vstupu země do eurozóny.

Většinu kritérií pro přijetí společné evropské měny ČR plní

ČR se sice při vstupu do EU v roce 2004 zavázala podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti.

Česko přitom většinu kritérií pro vstup do eurozóny plní. Výjimkou je účast v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je totiž možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2.

Jedním z řečníků na konferenci bude i slovenský ministr financí Peter Kažimír. V listopadu při návštěvě ČR uvedl, že Česko do budoucna euro zřejmě přijme. Zatím by ovšem s přechodem na jednotnou evropskou měnu podle něho nemělo kvůli nevyjasněné aktuální situaci v eurozóně spěchat. Na Slovensku podle něj po přijetí eura převážily výnosy nad náklady.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…