V Příbrami se konají hornické slavnosti. V neděli máte šanci spatřit cosi speciálního

11.06.2016 19:58

O víkendu od 10. do 12. června probíhají v Příbrami slavnosti k uctění hornického stavu. Děje se tak u příležitosti osmistého výročí písemné zmínky o hornickém městě Příbrami. Na slavnosti dorazili havíři z celé České republiky, ale i z dalších zemí, aby složili hold svému slavnému a nelehkému povolání.

V Příbrami se konají hornické slavnosti. V neděli máte šanci spatřit cosi speciálního
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto

V pátek slavnosti zahájil noční průvod horníků kráčejících městem, který vyvrcholil ohňostrojem. Od pátku mohli zájemci navštívit řadu vystoupení kapel. V sobotu dopoledne prošel Příbramí další slavnostní průvod horníků, a to i v historických krojích, takže diváci jistě nebyli zklamaní. Kostel sv. Vojtěcha se večer stal svědkem předávání cen Český permon. Neděle bude patřit hudebním vystoupením a vystoupením pro děti na náměstí J. A. Alise a na Dole Marie.

Neděle je ještě před námi, a pokud chcete vidět slavnosti na vlastní oči, neváhejte. Máte šanci potkat na 3 000 účastníků, dětské sbory a řadu kapel. Stranou vaší pozornosti by neměla zůstat ani Galerie Františka Drtikola Příbram v Zámečku-Ernestinu, kde jsou vystaveny historické pohlednice a medaile pod názvem Tisíc pozdravů z Příbrami. V cáchovně dolu Vojtěch je současně zpřístupněna výstava Zmizelá Příbram, která vychází ze stejnojmenné knihy ředitele Hornického muzea Příbram a historika Josefa Velfla.

Třešinkou na dortu pak pro nedělní návštěvníky bude první veřejná prezentace archeologických nálezů, které byly objeveny při rekonstrukci zdejšího náměstí T. G. Masaryka v letech 2011 a 2012. Podařilo se odhalit dosud neznámé stránky historie Příbrami – slavného hornického města.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …