V Senátu se znovu jedná o ústavní žalobě na Zemana. Nejedná prý v zájmu ČR

27.04.2021 19:09

Horní komora zvažuje ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Jako důvod uvádí jeho výroky k případu výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku, z nichž jsou podezřelí agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Podle senátorů nehájil zájmy Česka a je bezpečnostní hrozbou, informuje iDNES.cz.

V Senátu se znovu jedná o ústavní žalobě na Zemana. Nejedná prý v zájmu ČR
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Prezident Miloš Zeman při projevu na CNN Prima News

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 36216 lidí

K podání žaloby pro velezradu vyzvali senátory mimo jiné tvůrci petice v čele s exministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem, advokátkou Hanou Kordovou Marvanovou a filozofem Václavem Němcem z iniciativy Vraťte nám stát. Pod peticí bylo v úterý dopoledne zhruba 5 500 podpisů.

Případnou žalobou se mají senátorské kluby Starostů, ODS a TOP 09 zabývat během úterního odpoledne. Senát může ústavní žalobu na prezidenta pouze navrhnout. Předložení žaloby Ústavnímu soudu musí schválit Sněmovna ústavní většinou.

„Kroky prezidenta republiky v posledních dnech ukazují, že prezident nejedná v zájmu České republiky. Tyto kroky není možné dále přehlížet,“ zdůvodnil senátorský klub ODS a TOP 09 potřebu posoudit možnost žaloby.

Původní text ZDE.

Prezident Zeman svým přístupem k současné situaci potvrzuje podle senátorů z klubu Starostů přesvědčení, že „představuje skutečné riziko pro národní bezpečnost“. Proto se tato frakce také bude Zemanovým jednáním zabývat.

Miloš Zeman v mimořádném nedělním projevu uvedl, že neexistují důkazy, podle nichž by ruští agenti byli ve vrbětickém muničním skladu. Podle Zemana je třeba prověřit i původní vyšetřovací verzi, podle níž výbuch nastal v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem.

Premiér Andrej Babiš i vicepremiér Jan Hamáček následně uvedli, že předmětem vyšetřování je už jen verze s účastí ruských agentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

13:27 Migraci nepůjde zastavit. Klima donutí. Hrozivá předpověď, přijde konec systému?

Až stát přestane lidem vyplácet výpalné, bude zle. Historička Monika Rybová popsala, co nás čeká, až…