V jakém světě žijete, ptal se Drobil Veselovského

15.12.2010 10:52 odp.

Odstupující občanskodemokratický ministr životního prostředí Pavel Drobil odmítl, že by docházelo k vyvádění peněz z fondu životního prostředí. Finance by pak podle tvrzení bývalého šéfa fondu Michálka měly končit na účtech ODS.

V jakém světě žijete, ptal se Drobil Veselovského

„Já to absolutně vylučuji," řek o podezření na vyvádění peněz z fondu ministr Drobil. Ve středečních Událostech, komentářích se hájil tím, že peníze na projekt pražské čističky vod, odkud mělo na účet ODS odejít půl miliardy korun, jsou pevně vázané na projekt, s jehož přípravou neměl Drobil nic společného.

„Taková záležitost se na fondu nemohla stát," uvedl rozhodně Drobil. Popřel také, že by jeho poradce Martin Knetig byl kýmkoli z ODS pověřen sháněním finančních prostředků na provoz strany. „Nemá žádný mandát, ani můj, ani kohokoli z ODS," dodal odstupující ministr.

Kauzu podrobně sledujeme ZDE
PROFIL Pavla Drobila Hubil kůrovce i ekologisty. Ale jen chvíli
Dále: Jede v tom i Nečas, říká Pecina o kauze Drobil

Nahrávky jsem neslyšel

Drobil podle svých vlastních slov kompromitující záznamy doposud údajně neslyšel. Libora Michálka, který kompromitující materiál pořídil a následně předal novinářům prý neodvolal kvůli tomuto jednání, zbavil ho funkce, „protože ten člověk naprosto manažersky selhal".

Drobil nechápal dotazy moderátora Martina Veselovského, že se nazajímal o obsah nahrávek, které pořizoval Michálek. "Nevím, v jakém světě žijete vy, ale já v tomto světě žít nechci," řekl Drobil Veselovskému, když se moderátor podivil, že Drobil stále neví, co přesně nahrávka obsahuje.

Michálek údajně nezvládal své povinnosti ve vedení Státního fondu životního prostředí, například dvakrát nedokázal připravit podklady pro dotační program Zelená úsporám. „Dva měsíce jsem byl hrubě nespokojen s prací pana Michálka," vysvětlil Drobil. Ministr také zpochybnil Michálkova slova o tom, že na něj Drobilův poradce Knetig spolu s prvním náměstek fondu Dušanem Fibingrem vyvíjeli nátlak, aby manipuloval státní zakázky.

Nic mi neřekl

„Každé úterý seděl pan Michálek vedle mě na poradě vedení ministerstva, ani jednou mi nic neřekl," dodal místopředseda ODS Drobil. Zopakoval také, že jeho odstoupení není přiznáním viny za možné korupční jednání, mandát složil kvůli manažerskému selhání, kdy do vysokých postů jmenoval již zmíněného Michálka a Knetiga.

Drobil dodal, že jako místopředseda ODS má stále plnou důvěru a podporu spolustraníků.

V Událostech, komentářích se k probíhajícímu skandálu vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. „Jeho krok je určitě krokem k vyšší politické kultuře v České republice," řekl k Drobilově demisi. Dodal, že na celé kauze je jasně vidět, že samočistící koaliční mechanismy perfektně fungují.

Opozice je pobouřená

Opačného názoru byl opoziční místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD. Ten Drobilovu kauzu označil za pomyslnou „špičku ledovce" současného prorůstání byznysu do státní správy. „Prorůstání byznysu s politikou, to k téhle vládě patří," odsoudil Nečasův kabinet Zaorálek s tím, že by vláda měla zvážit demisi.

Podle Zaorálka ODS přistupuje k ministerstvům jako ke kořisti a ministerstva finančně drancuje pro své zájmy.

Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podnikatel kápnul božskou, ukázal na Pospíšila. A v Praze už se hnuly ledy

12:15 Podnikatel kápnul božskou, ukázal na Pospíšila. A v Praze už se hnuly ledy

Kauza skupiny kolem bývalého náměstka primátora Hřiba Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla můž…