V kampusu univerzity v Č. Budějovicích je lavička Václava Havla

11. 6. 2014 15:15

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé ji najdou v kampusu Jihočeské univerzity, kde byla dnes slavnostně odhalena. Havlova lavička má sloužit k setkávání a dialogu občanů stejně jako ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně či v Praze.

V kampusu univerzity v Č. Budějovicích je lavička Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla
reklama

Lavičky někdejšího českého, respektive československého prezidenta by se měly objevit i na dalších známých místech. "Jednáme s univerzitou v Oxfordu a s Bruselem," řekla dnes ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Dodala, že právě Oxford by byl velmi symbolickou lokalitou. "Jde o univerzitu, která se v 80. letech minulého století hodně věnovala české undergroundové a disidentní kultuře," uvedla Smolíková. 

Podle ní neexistuje konkrétní počet, kolik laviček Václava Havla by se mělo na světě objevit. "O nějakém přesném limitu jsme nehovořili, ale není naším cílem kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek lavičky instalovat. Zajímáme se o místa, která projeví skutečně velký zájem," uvedla. 

Dnešního slavnostního aktu v Českých Budějovicích se účastnilo mnoho Havlových přátel. Dorazil například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, někdejší Havlův kancléř, bývalý ministr vnitra a disident Jan Ruml nebo novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nechyběl ani architekt Bořek Šípek, jenž podobu Havlovy lavičky navrhl. 

"Jsem šťastný, že to je kampus právě naší Jihočeské univerzity, kde je umístěno další Václav Havel's Place," uvedl rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který se aktivně zapojuje do občanského života. Mimo jiné v minulosti třeba podpořil v Českých Budějovicích projekt studentů Komunisté nepatří ke kormidlu. Vystupoval také proti loňským protestním pochodům radikálů na sídliště Máj, kde žije početná komunita Romů.

Lavička Václava Havla je mezi budovou rektorátu a aulou. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Oslovil Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…