V nemocnicích si lidé nejvíc připlácí za pokoje s televizí a wifi

21.10.2012 10:26

Obhájci zavedení nadstandardů ve zdravotnictví často argumentovali, že po jejich zavedení si lidé budou moci legálně zaplatit za konkrétního operatéra. Úplatky už nebudou třeba. Praxe však ukazuje, že o konkrétní lékaře lidé zájem nemají. Nejvíc si připlácí za lepší pokoje a jídlo. Informuje o tom server iDnes.cz.

V nemocnicích si lidé nejvíc připlácí za pokoje s televizí a wifi
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace
reklama

Levicová opozice zavedení lékařských nadstandardů trvale kritizuje, ale pacienti podle všeho mají o lepší služby zájem. Připlácí si za lepší oční čočky nebo odlehčené sádry. Ještě mnohem větší zájem projevují občané o služby, které přímo nesouvisí s lékařskými úkony. Zájem je například o pojízdný bufet.

Zanedbatelné příjmy pro nemocnici

"Naprosto dominující jsou u nás oční čočky a pak ještě očkování. Vše ostatní je zcela zanedbatelné. ... Daleko více než za čočky inkasujeme za nadstandardní pokoje, kde je pacient sám, má televizi a wi-fi připojení," říká ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Například za lepší sádry si pacienti připlácí od dvou set do pěti set korun podle toho, kolik materiálu lékař na sádru spotřebuje. Faktem však je, že v celkovém rozpočtu nemocnice tvoří příjmy z nadstandardu jen desetiny procenta.

Za pozornost také stojí, že občané neprojevují zájem o konkrétní ošetřující lékaře. Kupříkladu Fakultní nemocnice Brno účtovala výběr konkrétního lékaře jedinému pacientovi, za což vyinkasovala pět tisíc korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…