V pondělí se má sejít demonstrace proti vyhození ČT do povětří. Proboha, ale já nic takového dělat nechci, chytá se za hlavu Petr Štěpánek

28.09.2018 18:28 | Zprávy

Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kandiduje její bývalý člen Petr Štěpánek za hnutí ANO. To spustilo vlnu kritky, jelikož podle některých názorů si u rady stěžuje na Českou televizi, kterou chce zničit. Jako reakci na tato obvinění proto na sociální síť sepsal jasnou odpověď, v níž vysvětluje, že rozhodně nechce zničit naši mediální scénu, speciálně Českou televizi. „Mým programem je svoboda,“ říká Štěpánek, podle něhož by se mělo dát více svobody privátním televizím a rádiím a ty veřejnoprávní by se měly otevřít i pro jiné názorové proudy.

V pondělí se má sejít demonstrace proti vyhození ČT do povětří. Proboha, ale já nic takového dělat nechci, chytá se za hlavu Petr Štěpánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek

Nominaci bývalého člena ODS Petra Štěpánka, který byl v minulosti členem i místopředsedou RRTV, odsoudili hlavně zástupci šestice iniciativ a profesních svazů, mezi nimi předsedové Syndikátu novinářů Adam Černý, Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček a Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas. Vyjádřili obavy v souvislosti s tím, že Štěpánek se podle nich „netají svojí snahou o zničení České televize“.

Jeho facebookový příspěvek nese název „Milion chvilek pro demagogii“ a hned v jeho úvodu považoval Štěpánek za potřebné připomenout fakt, že veřejnoprávní média, tedy Česká televize a Český rozhlas, jsou zřízena zákonem. O jejich existenci či neexistenci se rozhoduje v Parlamentu, nikoli v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. „Za svoji činnost se Česká televize zodpovídá Radě České televize, nikoli Radě pro vysílání,“ zdůraznil Štěpánek.

V rámci své mediální osvěty také připomněl, že generálního ředitele České televize volí Rada České televize, nikoli Rada pro vysílání. Příblížil, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je orgán státní správy, jenž uděluje vysílací licence privátním subjektům a dohlíží na dodržování zákonnosti ve vysílání. Pod jeho dohled spadají všechny televize a rádia. Česká televize je podle jeho slov z tohoto pohledu pouze jedním z mnoha subjektů.

V souvislosti s tím Štěpánek kladl důraz na to, že Rada pro vysílání dohlíží na pouze to, co se objeví či zazní na obrazovce, respektive v éteru, nikoli na to, co se děje za obrazovkou, třeba na Kavčích horách. Od toho tu jsou jiní. „Já jsem nominován do Rady pro vysílání. Rada má 13 členů, o všem se hlasuje a vždy rozhoduje většina,“ vzkázal Štěpánek svým kritkům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …