V pondělí startuje kurzarbeit po Česku. Podpoří zejména menší podniky

16.09.2012 15:37

V pondělí začíná česká verze kurzarbeitu, jakožto jedno z vládních protikrizových opatření. Stát bude podporovat některé firmy, aby kvůli nedostatku zakázek nemusely propouštět svoje zaměstnance. Server iHNed.cz přinesl přehled toho, jak bude kurzarbeit v České republice vypadat.

V pondělí startuje kurzarbeit po Česku. Podpoří zejména menší podniky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tunel Blanka
reklama

Kritériem pro to, aby měla firma šanci dostat od státu peníze, je, že musí prokázat šanci na přežití, musí být důležitá pro svůj region a vzdělávací kurzy jejich zaměstnanců nesmí být účelově předražené.

Český kurzarbeit bude fungovat na principu rekvalifikace. Firma, která by kvůli nedostatku zakázek musela propustit svoje zaměstnance, může požádat o pomoc stát. Pokud ten žádosti vyhoví, zaplatí rekvalifikační kurz i plat zaměstnance po dobu, kdy se bude vzdělávat. Nejdéle pak po dobu šesti měsíců.

Podpora menších a stredních podniků

Projekt, který poběží do roku 2014, bude stát 800 milionů korun z evropských fondů. Podmínky nahrávají středním a menším firmám. Ty mohou získat na proplacení rekvalifikačních kurzů více než velké společnosti. Nárok na podporu nemají pražské podniky, protože hlavní město nepatří mezi podporované regiony.

"Nejdůležitější je, aby kurzy, které firmy v žádosti o dotaci navrhnou, nebyly účelově předražené a měly význam pro budoucnost zaměstnance," říká Jiří Vaňásek z ministerstva práce a sociálních věcí.

O dotacích budou rozhodovat krajské pobočky Úřadu práce. Při rozhodování o udělení dotace budou úřady hodnotit také to, jak si firma vede na regionálním trhu práce a jaké jsou její šance na obnovu výroby v plné šíři do šesti měsíců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

4:43 Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

ROZHOVOR Nechápu, proč Rusko nezasáhne v Arménii, když tam má základnu, podivuje se někdejší velvysl…