V rádiu se kvůli Zemanovi a americkému velvyslanci tvrdě střetli exdiplomat Bašta a analytik Janda

07.04.2015 18:25

V dnešním pořadu Českého rozhlasu Ranní Plus byli exministr a exdiplomat Jaroslav Bašta a analytik think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda, kteří hovořili na téma rozepře mezi prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrew Schapirem. Bašta míní, že žádný diplomat nemůže zasahovat do vnitřních záležitostí státu, Jakub Janda má rozdílný názor.

V rádiu se kvůli Zemanovi a americkému velvyslanci tvrdě střetli exdiplomat Bašta a analytik Janda
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman

Jaroslav Bašta, který byl sám diplomatem, si je jist, že podle diplomatické úmluvy nemůže Schapiro skrze veřejnoprávní televizi kritizovat prezidenta. Naopak Jakub Janda si myslí, že diplomat je jen ústy svého státu, a může tak sdělit postoj svého vysílajícího státu. USA podle Jandy chtěly skrze svého diplomata pouze sdělit svůj názor na Zemana, protože se prý domnívají, že se vzdaluje euroatlantické alianci. „Prezidentova reakce byla podle mě velmi hysterická,“ řekl Janda.

Podle Jakuba Jandy také Miloš Zeman vyhovuje linii Kremlu. „Když budeme předpokládat, že prezident jedná racionálně a není ovlivněn alkoholem, jako tomu bohužel v minulosti bylo, vlastně musíme vidět, co on dělá, jeho kroky stejně jako tento vlastně vyhovují linii Kremlu,“ prohlásil v pořadu Janda.

Jaroslav Bašta nesouhlasí s Jakubem Jandou, podle něj nemluví zcela pravdu. „Podsouváte panu prezidentovi některé úmysly, které nemá,“ nařkl Jandu. Podle Bašty se Zeman chová jako prezident nezávislého státu, který v první řadě hájí zájmy České republiky, ale zároveň i spojenecké závazky.

  • Celý pořad si poslechněte ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

12:07 „Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

Všechno nasvědčuje tomu, že většina domácností se bude muset letos alespoň z části o Vánocích uskrom…