V sedmi lokalitách pořádají obce Den proti úložišti

22.04.2017 6:31 | Zprávy
autor: vam, čtk

Obce, v jejichž katastrech by mohlo být postaveno hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, připravily na dnešek akci Den proti úložišti. Obce požadují přijetí zákona, který by posílil jejich postavení, a dále, aby plánované průzkumy měly jasná kritéria a aby se do té doby vůbec nedělaly. Na dnešek připravily protestní pochody, běhy, ale i koncerty. ČTK to řekl starosta Chanovic Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, kterou loni založilo 14 obcí a 11 spolků z celé země.

V sedmi lokalitách pořádají obce Den proti úložišti
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá na sedmi místech prostor pro trvalé úložiště. V Plzeňském kraji, kde zkoumá lokalitu Březový potok v Pošumaví, připravily protest obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor. Lokalita, kterou stát vytipoval už před 15 lety, požaduje po zákonodárcích přijetí zákona, který by posílil jejich pozici na úroveň obvyklou v zahraničí, tedy aby bez souhlasu obcí nesmělo být na jejich území úložiště umístěno.

Platforma se koncem března obrátila na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) s výzvou, aby zastavil současné hledání místa pro úložiště jaderných odpadů. Poukazuje na to, že dosud není schválená nová vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, která by porovnala rizika a přínosy možných řešení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Co by měl Babiš udělat, abyste byli spokojení?

Mě to přijde tak, že ať by udělal cokoliv, tak stejně budete mít nějaký problém. A kdyby bylo ANO bez Babiše, tak byste se na něj dívali jinak a třeba s ním i spolupracovali? Děkuji za odpověď. Jana

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cenzory tu nechceme.“ Pět Evropanů se do USA nepodívá, včetně bývalého pohlavára EU

8:00 „Cenzory tu nechceme.“ Pět Evropanů se do USA nepodívá, včetně bývalého pohlavára EU

Těsně před Vánoci vypukla digitální válka mez USA a EU. Pět Evropanů se ocitlo na sankčním seznamu S…