V těchto nelehkých dobách nemůžu ze sněmovny odejít, vykládal v ČT Gazdík

15. 8. 2013 19:05

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN) ve čtvrtečním Interview ČT24 České televize vysvětloval, jak to bude s předčasnými volbami. K rozpuštění by mělo dojít poté, co bude schválen zákon o obnovitelných zdrojích a zákon o sociálních službách.

V těchto nelehkých dobách nemůžu ze sněmovny odejít, vykládal v ČT Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

„Není to možné, ten termín byl zvolen poněkud nešťastně, bez dohody napříč politickým spektrem. My sami máme několik poslanců, kteří mají nějaké neodkladné věci,“ poznamenal na úvod Gazdík s tím, že konečný krok je stejně na prezidentovi Miloši Zemanovi.

Modelová situace pro předčasné volby

„Máme tady vládu, která je nelegitimní, protože nezískala důvěru sněmovny a ve sněmovně neexistuje jasná většina. To je situace vhodná pro vypsání předčasných voleb, aby tady jasná většina existovala,“ podotkl Gazdík. To je podle něj důvod, proč TOP 09 a Starostové volají po urychleném vypsání předčasných voleb. Prý v tom nehraje roli kalkul, komu volby prospějí méně a komu více.

Stejně tak bude třeba uzavřít kapitolu jménem nový občanský zákoník a doprovodné zákony k němu. Osobně ale Gazdíka mrzí, že neprojde registr smluv, na kterém TOP 09 a Starostové dlouho pracovali. „Je velmi pravděpodobné, že Senát schválí doprovodné zákony k občanskému zákoníku. ČSSD, která má v Senátu většinu, nás o tom ujistila," pokračuje Gazdík.

V pořadu také zopakoval, že říjnový termín konání předčasných voleb stále vidí jako reálný. „Já garantuji, že všichni naši poslanci zvednou ruku pro rozpuštění sněmovny,“ ujistil předseda poslaneckého klubu.

Mám chuť k dalšímu boji

Gazdík však také zdůraznil, že TOP 09 a Starostové stojí o to, aby byl v Česku zachován systém parlamentní demokracie, a prezident tento systém svými kroky oslabuje, čemuž je podle Gazdíka třeba bránit. Prezident nestmeluje politickou scénu, svými výroky spíše vyvolává konflikty a to podle šéfa poslaneckého klubu není správné. Faktem ale je, že dnešní parlamentní strany jsou relativně slabé, takže se tomuto postupu čelí jen těžko.

„Právě proto jsem zakládal hnutí Starostové a nezávislí, protože si myslím, že starostové mohou uplatnit své zkušenosti v nejvyšších patrech politiky," říká Gazdík s tím, že současná situace řadu starostů tzv. „nakopla" k tomu, aby se více angažovali. Chuť do dalšího boje to prý dodává i samotnému Gazdíkovi. „Pro mě osobně není žádným životním štěstím být poslancem, Ale jdu do toho, protože už mám určitou zkušenost a vážím si navíc názorů lidí, kteří mě přesvědčovali, abych neodcházel v těchto nelehkých dobách,“ prozradil předseda Starostů a nezávislých.

Ten také uvedl, že neví, zda bude někdejší ministryně kultury za Starosty Alena Hanáková znovu kandidovat. „Nemyslím si ale, že by se kdokoli ze Starostů nedokázal uživit v běžném občanském životě,“ uzavřel Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …