VIDEO Další tvrdá slova profesora Piťhy: Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi. Pravda je pohozena jako pet lahve. Rozbijeme si lebky

19.01.2019 18:18

V Týnském chrámu v Praze se koná v sobotu v podvečer velmi zajímavá událost. Monsignore Petr Piťha slouží requiem za Jana Palacha při příležitosti padesáti let od jeho smrti.

VIDEO Další tvrdá slova profesora Piťhy: Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi. Pravda je pohozena jako pet lahve. Rozbijeme si lebky
Foto: archiv
Popisek: Prof. Petr Piťha

Kněz a teolog Piťha, probošt Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském, se stal terčem útoků poté, co o svatovítském výročí v katedrále svatého Víta varoval před ohrožením tradiční rodiny v důsledku ratifikace Istanbulské úmluvy.

Následně čelil trestnímu oznámení České ženské lobby, které ale policie shodila ze stolu.

Piťha, který patří ke konzervativnějšímu křídlu katolických kněží, vzbudil kontroverze i dalšími svými prohlášeními, například těmi, která se týkala imigrace. I z toho důvodu je jeho palachovské kázání napjatě očekáváno.

ParlamentníListy.cz vám jej nabízejí živě, přímo z kostela Matky Boží před Týnem.

Piťha prozradil, že před 50 lety stál mnohokrát u Palachovy rakve jako člen vědecké rady Filozofické fakulty UK a držel u ní stráž. Palach podle duchovního projevil hrdinství.

„Uběhlo půl století pohnutých dějin a je namístě porovnat dnešní reflexe události, která vzrušila celý svět,“ poznamenal duchovní s tím, že Palach dostal „tu nepředstavitelnou odvahu vzplanout“. Palachův krok tehdy však mnozí nepochopili a mnozí ho nechápou dodnes. „Mnohem vážnější je, jak se dnes v tváří v tvář jeho hrdinství chováme. Co se to děje s národem, za který zemřel,“ ptal se Piťha, jemuž se zdá, že mnozí lidé, kteří dnes o Palachovi řeční, pronášejí prázdné projevy. „Nic nechybí na kabátu hanby, který důstojně nese většina řečníků. Prázdnota, zkroucení jejich slov, ze kterých je vyšlapán smysl i pravda, jsou jako pohozené pet lahve, které mění naši krajinu v jediné obrovské smetiště,“ posteskl si Piťha.

Jan Palach podle Piťhy zemřel, aby pozvedl pochodeň a probudil národ z letargie. Dnes by nás mohl budit ze lhostejnosti nadbytku a z otupělosti vůči skutečnosti, které podle duchovního dnes už ani nevěříme. „Uvěříme jí, až si o tuto skutečnost rozbijeme lebky,“ prohlásil doslova Piťha. Je prý na nás, jestli se této tvrdé skutečnosti postavíme, nebo jednoho dne zmizíme v prázdnotě. „Kéž nám Bůh dá sílu pro správné rozhodnutí. Amen,“ uzavřel své vystoupení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…