VIDEO Díky, EU! Volají Karel Janeček, Táňa Fischerová, Ondra Brzobohatý s ženou... Díky EU už nejsme zamindrákovaní postsovětští odpadlíci

16.05.2019 10:15

Máte pocit, že toho pro nás EU udělala hodně? Tak jí poděkujte. Je tu další iniciativa, která má dle autora zapojit kulturní a odbornou veřejnost do informační kampaně s cílem skepsi k evropské integraci změnit. Svá videa už natočily osobnosti jako Ondřej Brzobohatý, Táňa Fischerová nebo Karel Janeček. A za co můžeme být údajně EU vděční? Za mír, bezpečí, společenskou rovnováhu či ekonomickou prosperitu. A za to, že jsme hrdými Evropany, a ne zamindrákovanými postsověstkými odpadlíky.

VIDEO Díky, EU! Volají Karel Janeček, Táňa Fischerová, Ondra Brzobohatý s ženou... Díky EU už nejsme zamindrákovaní postsovětští odpadlíci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Karel Janeček balancuje na laně a děkuje EU

„Letošní výročí 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie a s tím spojené volby do Evropského parlamentu jsou příležitostí k diskusi o myšlence sjednocené Evropy a jejím významu ve světě. Česká veřejnost nevnímá členství v Evropské unii příliš pozitivně a podle posledního průzkumu Eurobarometru ze 17. 10. 2018 je s ním spokojeno jen 39 procent Čechů, což je nejméně z Evropské unie,“ konstatuje Ondřej Melena, autor iniciativy, na úvodní stránce.

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10849 lidí

Jeho iniciativa pak deklaruje svůj cíl takto: „Chceme rozvířit debatu o tom, proč tomu tak je, a zapojit kulturní a odbornou veřejnost do informační kampaně s cílem skepsi k evropské integraci změnit. Nechceme Evropskou unii velebit, ale vést její občany ke snaze tříbit si názory na ni, opírat je o kritické myšlení, fakta a pravděpodobné scénáře, a tím vším lépe chápat její význam. Společnost by podle nás měla být srozuměná s tím, že jsme součástí Evropské unie a přemýšlet o tom, v jaké Evropě chceme žít a jak k tomu můžeme přispět. Jednou z podmínek spoluvytváření Evropské unie je i zájem o volby do Evropského parlamentu.“

Fotogalerie: - Zeman u Orbána

Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...

Jak se případní zájemci mohou zapojit? Stačí prý natočit krátké video nebo pořídit fotografii, přidat hashtag #dikyEU a doplnit za co dotyčný konkrétně vděčí Evropské unii. Pak už jen stačí sdílet své video na Instagramu či Facebooku a iniciativa ho nasdílí.

Do projektu se zatím zapojily osobnosti jako zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček, francouzský politolog Jacques Rupnik, sociolog Jiří Přibáň, bývalá kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová, politolog Jiří Pehe, zpěváci Matěj Ruppert a Vojtěch Dyk nebo herec Ondřej Brzobohatý s manželkou.

Janeček ve svém videu říká: „Žijeme v historicky jedinečné době. Na jedné straně máme obrovské příležitosti. Můžeme komunikovat. Můžeme se propojovat jako lidé. Ale na straně druhé čelíme nesmírným hrozbám, rozdělování společnosti a i díky zneužívání technologií vidíme, jak populisté manipulují lidmi, rozdělují je na jednotlivé tábory a štvou je proti sobě.“ Podle Janečka je EU důkazem toho, že je možné se sjednotit mezi lidmi s různými jazyky a kulturami. „Díky Evropě máme ekonomickou prosperitu a politickou stabilitu,“ tvrdil dále Janeček. A nezapomenul dodat, že díky Evropě máme 74 let mír. Následně hovořil o potřebě nalézt rovnováhu a balancovat na laně.

„V roce 1989 jsme byli šťastní, protože jsme toužili se navrátit do Evropy, kam jsme vždycky cítili, že patříme. Že je to náš hodnotový systém a naše ideály. Že nepatříme do gubernie, kde o sobě nerozhodujeme a nemáme žádnou svobodu,“ začala Táňa Fischerová. Prý jsme pak po vstupu viděli, že všechno není úplně ideální. „Ale proto jsme tam vstoupili, abychom se narovnali a začali být plnohodnotnými lidmi a přinášeli to nejlepší, co jsme ve svých lidech měli. Ať chceme, nebo ne, Evropa je náš osud, žádný jiný nemáme,“ dodala. Prý nemůžeme přežít jako Švýcarsko, protože pokud budeme stát sami uprostřed Evropy, tak po nás sáhne Rusko nebo Čína. „Nějak si nás rozdělej. Myslím, že si každý dovede představit, co by to pro nás znamenalo,“ varovala bývalá poslankyně.

Zpěvák Matěj Ruppert zmínil, že byl přítel myšlenky EU už od začátku, a poznamenal, že původně pochází z Čech, od Jiřího z Poděbrad. „Mně se právě líbí to spojení, to, že se lidi spojujou. Bez rozdílu vyznání, jazyka, kulturních či historických předpokladů,“ říká Ruppert a dodává: „Už tam v tý Evropě máme dost dlouho mír a poměrně spokojenost a taky blahobyt. A kromě toho, že můžeme cestovat po celý Evropě, že se máme všichni celkem dobře, tak se mi líbí, že Evropská unie trošku myslí na lidi, který to takhle nemaj, třeba například v Číně nebo v Rusku nebo v Severní Koreji nebo třeba i v jinejch státech, kde míra svobody a demokracie neni taková, jako je u nás.“ A připomíná, že Češi by toho měli být obvzlášť pamětliví, když podobné podmínky ještě před relativně nedávnou dobou zažívali.

Poznamenal, že EU má i negativa a prochází v současnosti krizí, ale po 15 letech, kdy jsme z EU spíše něco dostávali, tak je naším úkolem minimálně to, abychom něco vrátili. Ne vystoupením, ale tím, že ji pomůžeme z krize vyvést, říká Ruppert. A dodal, že EU stejně jako NATO nám zajišťuje bezpečí, které bychom jinde nenašli.

Iniciativa také zveřejnila krátké shrnutí, za co osobnosti děkují EU:

„Díky EU naštěstí už nejsem schopen dětem vysvětlit, jaký to bylo čekat fronty na hranicích,“ říká zpěvák Vojtěch Dyk.
„Díky EU jsme solidárnější a můžeme žít kvalitnější životy,“ tvrdí Taťána Brzobohatá, dříve Kuchařová.
„Díky EU jsme nalezli společenskou rovnováhu,“ míní miliardář Karel Janeček.
„Díky EU máme budoucnost,“ říká zakladatel projektu Ondřej Malena.
„Díky EU jsme svobodnější,“ tvrdí politolog Jiří Pehe.
A na závěr: „Díky EU jsme hrdými Evropany, a ne zamindrákovanými postsověstkými odpadlíky,“ míní herec Ondřej Brzobohatý.

Stránka iniciativy ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…