VIDEO Hanba, hanba, hanba! Dnešní peklo ve slovenském parlamentu. Bod: Odvolání Roberta Fica

07.07.2016 20:02

Slovenská Národní rada zažívá pořádně horké dny. Dnes například bylo jediným bodem schůze odvolání premiéra Roberta Fica. O tom, v jakém duchu se schůze nesla, informoval server ParlamentnéListy.sk.

VIDEO Hanba, hanba, hanba! Dnešní peklo ve slovenském parlamentu. Bod: Odvolání Roberta Fica
Foto: Wikipedia
Popisek: Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslanců. Voleni jsou na čtyři roky

Poslední střetnutí před prázdninami se neslo v mnohem kontroverznějším duchu, než na jaký jsme ve slovenském parlamentu zvyklí. Mezi koalicí a opozicí se rozpoutalo doslova argumentační peklo. Vznikl chaos, kdo schůzi povede, zda je Národní rada usnášeníschopná, a nakonec i o tom, kdo lže a kdo ne. 

Dnešní pokus o zahájení schůze ohledně odvolání premiéra byl v pořadí již třetí. Včera se opozici ani jednou zahájit schůzi nepodařilo. Dnes měla schůze začít v devět hodin ráno. Nezačala, neboť místopředseda parlamentu ze strany Sieť Andrej Hrnčiar uvedl, že v jednacím sále je podle karet přítomno méně než 76 zákonodárců, a proto není schůze usnášeníschopná. Potom však přišel zvrat a schůze na čtvrtý pokus začala. Vyhlásila ji místopředsedkyně Lucia Nicholsonová, a to bez toho, aby přes hlasovací zařízení zjistila počet přítomných poslanců, tedy zda je parlament usnášeníschopný. Podle svých slov tak zjistila z počtu podpisů na prezenčních listinách. 

Podle předsedy ústavněprávního výboru Národní rady Róberta Madeje (Smer - SD) však Nicholsonová porušila jednací řád. „Dejte hlasovat. Uvedla jste, že je tu nějaký počet poslanců. Ale Národní rada má své ověřovatele, díky kterým můžete zjišťovat počty, nebo přes hlasovací zařízení. Žádám vás, abyste dala hlasovat,“ apeloval. Nicholsonová se však nedala. Do hádky se poté zapojili další poslanci. Následně zasáhl Anton Hrnčiar, místopředseda ze strany Sieť, který schůzi odsunul na září. 

Původní text ZDE.

Podle místopředsedy SaS Lubomíra Galka byla dneškem pošlapána demokracie na Slovensku. „Je neuvěřitelné, že poslanci koalice se snížili k tomu, že Lucii Nicholsonové vyhrožovali represemi jen kvůli tomu, že si plnila své povinnosti,“ uvedl Galko. Podle něj jde o obrovský precedens.

Hrnčiar však na následné tiskové konferenci ukázal novinářům originál pověření od předsedy parlamentu Andreje Danka, aby ho zastupoval. `Mohu vykonávat všechny pravomoci. Podepisoval jsem i interpelace, které šly na vládu. A Danko telefonicky potvrdil, že jedině já mám pověření vést schůzi,“ řekl Hrnčiar. Podle jeho slov jej Nicholsonová nechtěla pustit k řízení. „Mám těhotné místopředsedkyni bránit násilím?“ otázal se. „Lhala, když tvrdila, že jsme se dohodli,“ dodal také.

Opozice však Hrnčiarovo pověření zpochybňuje. „Hrnčiar si evidentně vyrobil pověření. Porovnejte podpisy,“ uvedl například poslanec OĹaNO-NOVA Jozef Viskupič. 

Video najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

11:50 Zemanův hrob. Žumpo! Kriple! Prase! Pavel Šafr urazil prezidenta. A přišla smršť

Pavel Šafr uveřejnil vtip o prezidentovi Miloši Zemanovi. A dostal pořádnou sodu. Přesvědčte se sami…