VIDEO Italové kvůli uprchlíkům ztrácejí nervy: Zatracená dohoda. Zbytečně přísná Francie. Facka naší zemi

17.06.2015 10:21

Reuters a další tiskové agentury informují o násilné evakuaci afrických uprchlíků, kterou provedla italská policie na francouzsko-italské hranici. Uprchlíci ze Súdánu, Eritreje a Somálska si stěžují na neadekvátní zásah policistů.

VIDEO Italové kvůli uprchlíkům ztrácejí nervy: Zatracená dohoda.  Zbytečně přísná Francie. Facka naší zemi
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Uprchlíci

Podle Reuters se snažili italští policisté dostat desítky uprchlíků z jejich úkrytu pod železničním mostem u hranice s Francií. U hraničního města Ventimiglia se v posledních dnech shromáždilo asi 300 uprchlíků. Mnozí z nich byli opakovaně vráceni z Francie zpět do Itálie. Uprchlíci se evakuaci bránili a při vzájemných potyčkách byl zraněn nejméně jeden policista. Dalších asi šedesát migrantů však zůstalo na skalách podél hranic. „Jsme bezmocní a beznadějně vydáni policii na milost a nemilost,“ cituje agentura Reuters vyjádření súdánského uprchlíka Mustafariho. Ten tvrdí, že se snažil dostat do Francie vlakem už šestkrát, ale vždy byl vrácen zpět. Všechny své peníze, asi 200 eur, už utratil za jízdenky na vlak a jídlo. V současné chvíli se také uvažuje o hraničních kontrolách mezi státy, což by fakticky znamenalo konec Schengenu.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Francie tvrdí, že v souladu s právními předpisy EU se musí o uprchlíky postarat Itálie, ale italští politici vyzývají Evropskou unii, aby se na péči o uprchlíky podílela. Podle místních úřadů je denně zadrženo při přechodu zdejších hranic asi 150 uprchlíků. Protestující migranti u města Ventimiglia se stali důvodem napětí mezi Itálií a Francií. Italský ministr vnitra Angelino Alfano popisoval jejich bezvýchodnou situaci jako „políček do obličeje celé Evropy“. Příliš spokojen nebyl Alfano ani po včerejším jednání se zástupci 28 členských států v Lucembursku. Evropská unie letos dle Reuters navýšila financování zabezpečení hranic, ale mezi jednotlivými státy panují rozpory v otázce kvót pro přerozdělování uprchlíků.

Proti kvótám i po včerejším jednání stojí Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, ale i Velká Británie a částečně také Francie. Mezitím vrací uprchlíky zpět do Itálie vedle Francie také Rakousko. Ti se tak zdržují v nevyhovujících podmínkách zejména v Říme a Miláně. Často musí přespávat na nádraží či přímo na ulici a nemají přístup k toaletám ani pitné vodě. Většina z nich považuje Itálii jen za přestupní stanici na cestě do Švédska, Velké Británie a dalších zemí na severu kontinentu. Podle vedoucího odboru pro přistěhovalectví v rámci ministerstva vnitra Maria Morconeho je nutné uprchlíkům „trpělivě vysvětlovat, že nemohou odejít do Franice, protože to neumožňuje ta zatracená dohoda uzavřená v irském Dublinu“. Přístup Francie kritizoval také šéf italského Červeného kříže Francesco Rocca. „Přístup Francie je nepřiměřeně přísný.“

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…