VIDEO Jan Schneider před kamerou prozradil, co si myslí o "pražské kavárně", vytáhl perličky z disentu a skončil u Ruska a propagandy

3.7.2016 12:00 odp.

PRAŽSKÁ KAVÁRNA Hostem Pražské kavárny, nového pořadu internetové TV ParlamentníListy.cz, byl analytik a publicista Jan Schneider. Zpovídal jej novinář a mediální analytik Petr Žantovský.

VIDEO Jan Schneider před kamerou prozradil, co si myslí o "pražské kavárně", vytáhl perličky z disentu a skončil u Ruska a propagandy
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Jan Schneider v televizním pořadu ParlamentníchListů.cz Pražská kavárna

Úvodem Schneider podotkl, že prezident Miloš Zeman se svým označením pražská kavárna – kterým tituluje vzdělanou skupinu městských liberálů zajímajících se o politiku – tak trošičku netrefil. „Já doufám, že se nestane pravdou to, co on myslí pražskou kavárnou. Pražská kavárna byla vždycky kakofonie zvuků, to nikdy nebyla svazácká úderka, která by mluvila jedním hlasem,“ řekl Schneider. 

Ten se následně vyjádřil k tomu, jaká byla jeho role v disentu a jaké bylo nahrávání s kapelou The Plastic People of the Universe. „Abych vysvětlil, jak jsem se tam octnul. Musím říct, že já se tam propadl. De facto kvůli genetické zátěži. Můj otec byl žákem Františka Urbánka, který byl osobním přítelem T. G. Masaryka. S tímto jsem přišel do normalizačních let, kde v roce 1970 jsem začal studovat na střední škole v Mladé Boleslavi. Postupem normalizace došlo k tomu, že jsem jediný ve třídě nebyl v SSM, rok po maturitě jsem byl na koncertu The Plastic People of the Universe. Pak je zavřeli a já byl tak nějak u toho, když začali zkoušet,“ podotkl Schneider v televizním pořadu Pražská kavárna.

Lidé podle něj byli v té době velmi vstřícní a solidární. „Na procesu s Plastiky jsem viděl poprvé Františka Kriegela, který dostal vždy o přestávce informace a ty nám sděloval. Přes máničky to sledovali StBáci. Za to, že se daly dohromady dělnické máničky s bývalými komunistickými exponenty, za to mohla normalizace. Normálně bychom neměli šanci se potkat. Když byli zavřeni Plastici, tak se nás zastaly velké kapacity – například Jan Patočka, Václav Černý, Václav Havel, Jaroslav Seifert,“ podotkl Schneider. Dle jeho závěru takto vzniklo to podhoubí, z něhož vznikla Charta 77. Od konce 70. let se Schneider také zúčastnil bytových seminářů, kde přednášeli dle jeho slov excelentní přednášející. „Koncem 80. let to dokonce vyústilo v ‚cambridgeskou patronaci‘. Bylo to velmi cílevědomé studium," vzpomněl na tato studia religionistiky.

„Vedl jsem o tom diskusi s pracovníky Mossadu, když jsem dělal na Úřadu vlády. Dělat ve zpravodajské službě je asi to nejzajímavější, co člověka může potkat. Ale nemůže tam vstupovat jako prázdná nádoba. Musí umět říct ne, například kvůli tlakům, jež přicházejí,“ podotkl Schneider.

Ve svých dalších slovech se věnoval konspiračním teoriím. „Konspirace je stará jako svět. Už například Adam a Eva něco zatloukali. Skryté činnosti jsou lidstvu vlastní. Nevidím na tom ze svého hlediska nic pejorativního. Konspirační teorie se vtělují do konspirační praxe. A ta je tím víc úspěšnější, čím méně je uvěřitelná,“ dodal.

Z principiálních důvodů je podle Schneidera nutné zahnat všechny relikvie minulosti. Například Rusko je dle jeho názoru zcela jiné než Sovětský svaz, spíše se blíží k carskému Rusku. 

„Staré metody, jak se lhalo, už nebudou tak fungovat. První světová válka byla ovlivněna vznikem médií, druhá světová válka rádiem. Třetí světová válka, doufám, nebude. A to kvůli obrovské vaně zvané internet. A ona se zároveň vylila. Do internetu totiž pronikají veškeří škůdci, propekingští, prokremelští, ale i proameričtí. Jednostranná masáž přestává být možná,“ uzavřel Jan Schneider rozhovor s Petrem Žantovským.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přehnané? Ne, ještě horší. Na Rakušana se to sype dál

21:00 Přehnané? Ne, ještě horší. Na Rakušana se to sype dál

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nepřímo srovnal útočníka z New Yorku, který napadl slavného spisov…