VIDEO Otřesná scéna z Londýna. Divoký mladík napadl židy, Johnson reaguje

28.01.2022 14:39

Po internetu koluje otřesné video. Zachycuje teprve osmnáctiletého mladíka, který v severním Londýně napadl dva starší muže židovského vyznání. Jednomu zlomil ruku, druhý musel být v nemocnici ošetřen s poraněním oka. Brutální útok odsoudil jak britský premiér Boris Johnson, tak i Americký židovský výbor.

VIDEO Otřesná scéna z Londýna. Divoký mladík napadl židy, Johnson reaguje
Foto: Screen twitter StopAntisemitism.org
Popisek: Antisemitský útok v Londýně

Anketa

Máte důvěru v prof. Jiřího Berana?

91%
5%
hlasovalo: 23540 lidí
V roce 2005 OSN zařadila 27. leden mezi významné dny. Tento den si svět od té doby připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. 27. ledna 1945 osvobodila sovětská vojska koncentrační tábor v Osvětimi.

V předvečer tohoto významného dne musela podle britských médií policie řešit případ násilného antisemitského útoku na dva židovské muže. Na severu Londýna osmnáctiletý mladík napadl dva muže židovského vyznání. Napadl je tak surově, že jednomu zlomil ruku a druhého poranil v obličeji. Zdravotníci mu v nemocnici museli ošetřit oko.

Mladík byl po činu zatčen na Fairview Road a momentálně čeká na to, co s ním bude dál, ve vazební cele.

Policie jeho případ řeší jako trestný čin spáchaný z nenávisti vůči skupině obyvatel.

Mladík zaútočil na dva starší muže v okamžiku, kdy odcházeli z pekárny.

Server Jewish Journal upozornil, že mladík oba ortodoxní židy nejprve oslovil, záběry z bezpečnostních kamer ukazují, že jim něco řekl a o pár vteřin později si počínal jako utržený ze řetězu a pěstmi začal vší silou bušit do obou mužů. Oběma útočil na hlavu.

 

Britský premiér Boris Johnson útok ve svém tweetu odsoudil.

„Jsem zděšen těmito ohavnými záběry a děkuji policii za rychlé zatčení,“ napsal. „Tento útok je strašnou připomínkou, v den památky obětí holocaustu, že takové předsudky nejsou zapsány do historie, ale zůstávají skutečným problémem společnosti. Musíme potlačit antisemitismus,“ dodal předseda britské vlády.

Na sociálních sítích útok odsoudil také Americký židovský výbor.

„Jsme zděšeni krutým a nevyprovokovaným útokem na dva židovské muže v Londýně. Modlíme se za úplné uzdravení obětí a vyzýváme londýnskou policii, aby udělala vše, co je v jejích silách, aby pachatele tohoto šokujícího antisemitského útoku postavila před soud.“

Spisovatel a člen Tel Avivského institutu Hen Mazzig na Twitteru uvedl: „Žiji poblíž místa, kde se stal tento zločin z nenávisti proti ortodoxním Židům. Je to děsivé. Není to příliš odlišné od počínání gangů, které v roce 1935 mlátily Židy na ulicích Německa. Židům je každý den připomínáno, že nejsme skutečně v bezpečí, kdykoli a kdekoli.“

Není bez zajímavosti, že v České republice byl 27. leden a osvobození Osvětimi mezi významné dny zařazen již v roce 2000.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…