VIDEO "Pane Havle, styďte se". A Dáša začala pískat. Právě před dvaceti lety se odehrála prezidentská volba se zavřeným Sládkem

19.01.2018 10:09

Před 20 lety, 20. ledna 1998, byl Václav Havel podruhé zvolen prezidentem ČR. Havel poté své druhé funkční období v úřadu českého prezidenta zahájil inaugurací 2. února 1998. Prezidentský slib skládal už počtvrté, v letech 1989 až 1992 byl dvakrát zvolen československým prezidentem, připomněla ČTK.

VIDEO "Pane Havle, styďte se". A Dáša začala pískat. Právě před dvaceti lety se odehrála prezidentská volba se zavřeným Sládkem
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez
reklama

Úřad prezidenta vykonával do 2. února 2003, kdy jej v nejvyšší politické funkci vystřídal Václav Klaus.

V hlasování na historicky první společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu 20. ledna 1998 ve Španělském sále Pražského hradu se o prezidentský úřad ucházeli tři muži – tehdejší prezident Václav Havel, komunisty navržený astrofyzik Stanislav Fischer a předseda Republikánů a poslanec Miroslav Sládek. Ten se však volby nemohl zúčastnit, neboť byl v souvislosti s obviněním z rasové a národnostní nesnášenlivosti ve vazbě.

Volba byla dramatická. V prvním kole dostal Havel ve Sněmovně 91 a Senátu 39 hlasů, Fischer 26 a 5, Sládek 22 a 1. Do druhého kola postoupil jen Havel, ve Sněmovně získal 99 hlasů a v Senátu 47 hlasů. Zvolen byl rozdílem jediného hlasu. Ještě dramatičtější byla ale dohra hlasování. Na hrubý výpad republikánského poslance Jana Vika proti Havlovi po slavnostním vyhlášení výsledků reagovala prezidentova manželka Dagmar tak, že dvakrát zapískala na prsty. „Proti tomu, co zaznívalo z úst některých poslanců, mám pocit, že jsem to nepřepískla,“ prohlásila po pár dnech v tisku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …