VIDEO Peklo na zastupitelstvu v Řeporyjích: Jako Emanuel Moravec. Tohoto dobře živeného pána bych nechtěl potkat v nacistickém lágru...

10.12.2019 21:40

V pražských Řeporyjích začalo v úterý večer zasedání zastupitelstva, jež má projednat stavbu pomníku vlasovcům, kteří se v roce 1945 podíleli na osvobození Prahy od nacistů. Do obřadní síně místního úřadu dorazili zhruba dvě desítky novinářů, obyvatelé Řeporyjí i další Pražané. Řeporyjského starostu Pavla Novotného (ODS) někteří z nich v jeho záměru podpořili, jiní se do něj pořádně opřeli.

VIDEO Peklo na zastupitelstvu v Řeporyjích: Jako Emanuel Moravec. Tohoto dobře živeného pána bych nechtěl potkat v nacistickém lágru...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Pavel Novotný
reklama

Na zastupitelstvu Novotný zdůraznil, že Praha-Řeporyje padlým vojákům pomník historicky dluží, jelikož na 300 vlasovců padlo při osvobozování Prahy v květnu 1945. Sám prý prostudoval archivy v Dobřichovicích, které jsou podle něj přesnější než kroniky řeporyjské. Nenašel v nich žádnou zmínku o špatném chování vojáků ROA.

Řeporyjský starosta si přeje, aby byl pomník hotový příští rok k 75. výročí konce druhé světové války. Jak by měl vypadat, není jasné. „S expertní skupinou budeme společně hledat podobu pietního místa. Místo bude zabezpečeno kamerovým systémem. Budeme brát ohledy na jeho náchylnost být ohrožen,“ sdělil Novotný zastupitelům své plány, pokud jeho záměr bude schválen.

„Chci říct zastupitelům, aby se ve schválení tohoto záměru rozhodovali srdcem, je to zásadní věc. Potom, co se odehrálo v posledních týdnech, tak pakliže ten krok neuděláme dneska my, tak už ho neudělá nikdo,“ dodal na závěr Novotný.

Následovaly připomínky veřejnosti, která se mezi sebou začala dohadovat. Jako první vystoupil s připomínkou muž, jenž se představil jako zastupitel městské části Prahy 11 s tím, že se mu záměr Novotného nelíbí. „Mně to připadá, že za mnou sedí Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, kterému velel Emanuel Moravec, což byl kolaborant a zrádce,“ uvedl občan s tím, že generál Vlasov byl několikanásobný zrádce.

Následně se do něj pustil muž, který na jednání také dorazil. „Nechci soudit, zda jsou zrádci, nebo ne, ale když tu vidím toho dobře oblečeného a živeného pána, nechtěl bych ho vidět v tom nacistickém lágru, jak si vybírá, zda vstoupí do pomocných německých jednotek a přežije, nebo čestně umře za vlast, která ho poslala do války,“ uvedl a doplnil, že má pocit, že jeho předřečník je externí spolupracovník ruské státní televize Rossija-1, kde Novotný nedávno hájil výstavbu pomníku vlasovcům. „To, co jsem viděl v té televizi, a ta úroveň, to mě vyděsilo,“ doplnil.

Přidala se k němu jedna postarší místní obyvatelka, která uvedla, že její otec o vlasovcích vždy mluvil v dobrém. „Vojáci se chovali naprosto slušně a k lidem v Řeporyjích byli vstřícní,“ dodala postarší žena.

Ze strany veřejnosti zazněl i nápad, aby se pomník nejmenoval pomník vlasovcům, ale pomník osvoboditelům Prahy, kde by byli všichni vyjmenováni. „Vlasovci jsou opravdu kontroverzní. Předešlo by se tomu, aby takové pomníky nebyly stavěny a káceny, měly by být nadčasové,“ řekla svůj názor obyvatelka Řeporyjí. To ale Novotný odmítl se slovy, že „chceme udělat pomník padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády a zdůraznit, že se v Řeporyjích stala významná událost“.

Proti záměru výstavby pomníku se staví ruské velvyslanectví v Praze, podle kterého by byl porušením mezinárodních závazků České republiky, vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. 

Novotný následně na ruské velvyslanectví přivezl dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ve kterém uvedl, že o svém záměru nebude s Ruskem diskutovat. Ruská diplomacie posléze prostřednictvím mluvčí Marije Zacharovové označila nápad na pomník vlasovcům za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu. Prezident Miloš Zeman připustil, že vlasovci pomohli Praze, ale předtím se dopustili zrady. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …