VIDEO Pitomci, kterým je potřeba se vysmát. Ostrá debata o Rusku a Člověku v tísni

28.04.2016 6:44

Pondělní konference o Ukrajině dva roky po událostech na Majdanu a Oděse se mimo jiné účastnili i novináři Ondřej Soukup a Jan Schneider. Oba muži se rozhovořili o ruské a protiruské propagandě. Kromě nich vystoupil také novinář Jan Petránek, mediální analytik Petr Žantovský či bývalý ministr Jaroslav Bašta. Konference se uskutečnila na Novotného lávce v Praze. Záznam je k nalezení na serveru YouTube.

VIDEO Pitomci, kterým je potřeba se vysmát. Ostrá debata o Rusku a Člověku v tísni
Foto: Debatní klub
Popisek: Publicista Jan Schneider

Vystoupení Jana Petránka a Jaroslava Bašty jsme monitorovali ZDE.

Soukup, který je redaktorem Hospodářských novin, úvodem sdělil, co je podle něj propaganda. "Propaganda je úmyslné zkreslování informací. Nejde tedy jen o chybu jednoho člověka," podotkl Soukup s tím, že propaganda je podle něj například neustálé omílání údajného výroku exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové, že "Rusko si nezaslouží Sibiř". "Nic takového nikdy neřekla. Zpráva vychází od jednoho pološíleného agenta KGB, jenž si to měl údajně přečíst v mozku Madeleine Albrightové," řekl Soukup.

Propaganda je podle Soukupa nebezpečná v tom, že jí lidé velmi často věří. Ukázalo se to prý podle něj například na Krymu, kdy lidé věřili tomu, že na ně jedou plné vlaky vojáků Pravého sektoru. "Ruská propaganda naštěstí v Česku skoro neexistuje," domnívá se. 

Anketa

Kdo by porazil Zemana?

1%
1%
2%
89%
hlasovalo: 9853 lidí

"Propaganda je i zamlčování," doplnil následně publicista Jan Schneider. "Je například zamlčováno to, jak se Krym dostal na Ukrajinu. Že Chruščov nechtěl hradit půjčku," uvedl Schneider. Propaganda je podle něj viditelná i v případě pádu malajsijského letadla, ze kterého je obviněno Rusko.  

"Propaganda se dá eliminovat srovnáním. A podívejme se například na Spojené státy," poukazuje Schneider. "Velmi rád jsem zaslechl, dle kolegy Soukupa, že ruská propaganda v Česku téměř neexistuje," podotkl. 

Problematika Člověka v tísni

Schneider se dále věnoval programu organizace Člověk v tísni, jenž byl připraven pro české učitele pro mediální výchovu. "Člověk v tísni v metodickém materiálu pro učitele z roku 2012 píše, že politika ve školách není v rozporu se zákonem, ale pokud nedochází k politizaci. Podle Člověka v tísni tak stačí téma řešit z více názorových proudů. Člověk v tísni však svým konáním vnáší jednostranně propagandistický program, aniž by přizval názorové oponenty," myslí si Schneider s tím, že jde o velice sofistikovanou provokaci. "Pouze ta škola, která je vyžene, bude uznána, že je odolná proti propagandě," dodal. 

Mezi oba muže vstoupil se svým příspěvkem i mediální analytik Petr Žantovský. Ten totiž v minulém týdnu přednášel středoškolákům na akci Národního parlamentu mládeže. "Neplatí ji žádná bruselská dojná kravka, ale výhradně naše organizace. Oni si nacvičují diskusi v parlamentu, občanské chování. Musím vám říct, šestnáctileté děti nepotřebují nalejvárnu od Člověka v tísni, jak se mají dívat na svět kolem sebe. Jejich otázky byly velmi dospělé. A jaký je rozdíl mezi deváťákem a prvákem na gymplu?" otázal se Žantovský. Na obranu neziskových organizací se následně postavil Schneider.

"Je potřeba mluvit o ruské propagandě, neboť existuje řada pitomců, kterým se je potřeba vysmát. Ale nelze to dělat jednostranně," podotkl Schneider. Soukup dodal, že nezbývá než souhlasit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…