VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

22.01.2020 18:46

Zastánci zakotvení práva držet zbraň do české ústavy vzpomínají na smutný Mnichov v roce 1938, kde bylo zničeno Československo, a v této souvislosti zmiňují dnešního senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Zde je důvod. A také hodně vyhrocené, týden staré video.

VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Antl

Uskupení Liga Libe se dlouhodobě snaží o to, aby legislativa Evropské unie neomezovala české držitele zbraní, kteří splňují všechny přísné české legislativní požadavky a zbraň drží legálně. Zástupci Ligy usilovali o tom, aby se právo držet zbraň a bránit s ním v nezbytném případě svůj či jiný lidský život ocitlo v ústavě. Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) opakovaně vystupoval proti tomuto záměru a prozatím se zdá, že vyhrává.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20464 lidí

V zeleném salonku Kolowratského paláce, v místě, kde v září 1938 zdrcená československá vláda přijala mnichovskou dohodu, stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury jednala o zakotvení práva džet zbraň přímo do základního zákona státu. A jak doporučoval předseda této komise senátor Dienstbier, většina členů se postavila proti uvedenému záměru.

„Trochu symbolické, neb zrovna zde, právě v této místnosti, byl kdysi přijat naší tehdejší vládou diktát vyplývající z mnichovské dohody... prostě i když zde naši zastánci bojovali jako lvi, hlasování pro Dienstbierův návrh cílený proti ‚ústavnímu právu na obranu se zbraní‘ byl přijat (sedm hlasů pro, pět proti).

Představitelé Ligy doplnili, že pro návrh hlasovali kromě samotného Dienstbiera, jemuž za obvod Kladno končí mandát letos, také Milan Štěch, kterému mandát vyprší v roce 2024, Zdeněk Papoušek zvolený za Brno, jemuž končí mandát letos, Marek Hilšer s mandátem do roku 2024, lidovecká senátorka Šárka Jelínková s mandátem do roku 2022 a nestranička Miluše Horská, které vyprší mandát v roce 2024. Hasování se směli účastnit také lidé, kteří nemají mandát senátora, ale protože nejde o politiky, představitelé Ligy je z výčtu hlasujících vynechali.

Liga Libe však nehází flintu do žita a hlásí, že k zásadnímu senátnímu hlasování dojde až 30. ledna.

„P.S.: Ale neklesejme na duchu. Oba výbory, tj. bezpečnostní i ústavně-právní, jsme předtím vyhráli a nyní bude zejména záležet na klíčovém hlasování 20. ledna, kde bude rozhodnuto,“ doplnili zástupci Ligy.

Není bez zajímavosti, že před týdnem senátor Miroslav Antl Dienstbierův návrh ostře kritizoval. Jako trestní právník prý nemůže souhlasit s tím, že by jedna věta zapsaná do ústavy měnila náhled na nutnou obranu.

„K těm expertizám, nevím, jaký byl výběr těch expertů. Každopádně určitě nesouhlasím coby trestní právník s tím, že by takováhle věta měla měnit náhled na nutnou obranu. V žádném případě. Navíc v té větě je i odkaz na další právní předpisy. Takže to je první námitka, kterou mám. Zcela zásadní podle mého názoru,“ zdůraznil.

Dal také jasně najevo, že věta může v budoucnu českým občanům pomoct a to právě v souvislosti s evropskou legislativou.

Stranou neponechal ani fakt, že když už někdo chce spáchat zločin, většinou k tomu využije nelegálně drženou zbraň, takže další omezování legálních držitelů zbraní tady pozbývá smyslu.

„Vezmeme-li lidem právo a možnost bránit se se zbraní, pak budeme odkázáni jenom na to, zdali zločin, zejména organizovaný zločin, bude chtít mít ilegální zbraně. A co si budeme říkat, kdo zná ty podmínky, tak není problém je získat,“ varoval dál Antl.

Poté se obul přímo do Dienstbiera.

Mě jako senátora zajímá názor lidu, názor občanů v mém regionu. Nemusíte dělat úsměšky, pane senátore, mluvím teď k panu senátoru Dienstbierovi, já jsem váš projev nedoprovázel ani hnutím lícního svalu, ač s ním nesouhlasím,“ zdůraznil Antl.

Dienstbier se v tu chvíli smál na celé kolo.

„Chtěl bych říct, že mě skutečně zajímá názor lidí. Vás třeba ne, pane senátore Dienstbiere, ale mě skutečně zajímá, a kdybych si dovedl představit referendum o tomto ustanovení, stačí se podívat na ankety k tomuto ustanovení... a tam to není 50 na 50, tam je to 80 na 20. Proto já vím, jak budu hlasovat,“ zdůraznil Antl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

7:31 Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

„Buďte neposlušní,“ vyzývá veřejnost proti respektování protikoronavirových restrikcí místopředseda …