VIDEO Tisícové protesty v Paříži: Stovky zadržených. Vandalové ničí majetek v ulicích

08.12.2018 17:35

Na slavném bulváru Champs Élysées v Paříži se od sobotního rána scházejí stoupenci tzv. hnutí žlutých vest. Hlavní město Francie tak čelí už třetí týden za sebou vlně demonstrací. Protesty se podle vládnoucích francouzských politiků už dávno organizátorům z hnutí žlutých vest vymkly z rukou. Policie již použila během střetu s demonstranty slzný plyn. Protestující volají po konci prezidenta Emmanuela Macrona.

VIDEO Tisícové protesty v Paříži: Stovky zadržených. Vandalové ničí majetek v ulicích
Foto: Repro Twitter
Popisek: Protesty proti politice Emmanuela Macrona
reklama

Původně protestům „žlutých vest“ předcházel plán francouzské vlády zatížit benzin a naftu ekologickou daní, což mělo výrazně nazvýšit jejich cenu. Nakonec sice prezident Emmanuel Macron po vzniklých nepokojích v ulicích přislíbil, že zdražování pohonných hmot odloží, ale zdá se, že může být pozdě.

Není to totiž jediná věc, jež Francouze tížila a tíží. Podle vyjádření jednoho z demonstrantů pro agenturu Reuters, plánovaná daň byla pouze rozbuškou. „Macrone, je konec!“ křičel reportérovi do kamery další z demonstrantů. „Macron sice ustoupil, je však příliš pozdě, lidé jsou nespokojeni,“ vysvětloval reportérovi protestující při pochodu v Paříží.

Během protestů už bylo zatčeno kolem pěti set lidí. U Champs Élysées jsou v sobotu před polednem na dva tisíce lidí a přicházejí další. Demonstruje se ale po celé zemi. Celkem se protestů účastní jednatřicet tisíc lidí. V metropoli během sobotních protestních akcí zasahuje osm tisíc policistů a dvanáct obrněných vozů. 

VIDEO Masové protesty provází i vandalismus a záměrné poškozování cizího majetku

Uzavřena je řada památek včetně Eiffelovy věže, Vítězného oblouku či muzeí Louvre a Orsay. Obchody v centru města opevnily své výlohy a ani přes předvánoční nákupní horečku neotevřely. Odloženy byly některé fotbalové zápasy. 

Jak den postupoval, v Paříží hořela auta a přibývalo zraněných. Ve vazbě skončilo asi 500 lidí, u kterých policie našla potenciálně nebezpečné předměty. Podle informací agentury Reuters navíc protesty probíhaly zdaleka nejen v Paříži. Vlna násilností zachvátila i Marseille, kde také hořela auta.

Francouzský premiér Edouard Philippe vyzval protestující ke zdrženlivosti. „Uděláme vše pro to, aby to dnes probíhalo bez násilností, aby mohl v klidu pokračovat dialog, který jsme nastartovali tento týden,“ řekl premiér do kamer francouzských televizí. Jak vidno, k násilnostem stejně došlo.

Demonstranti však tvrdí, že jim nejde o to páchat škody, ničit věci a dopouštět se násilností. „Přišli jsme sem, abychom ze zúčastnili mírumilovného pochodu, ne ničit věci. Chceme rovné příležitosti, chceme žít, ne jen přežívat,“ popsal pohnutky protestujících osmadvacetiletý Guillaume Le Grac.

Mladí protestující mají pocit, že vláda prezidenta Emmanuela Macrona nedělá prakticky nic, aby pomohla mladým lidem bez práce. Mnozí demonstranti proto během soboty volali po Macronově pádu.

Demonstrace se očekávají i v jiných městech. V celé Francii proto zamíří do ulic až devětaosmdesát tisíc příslušníků pořádkových složek. Demonstruje se také v belgické metropoli Bruselu. Policie se tam v sobotu střetla s demonstranty, kteří páchali výtržnosti během pochodu k tzv. evropské čtvrti.

Fotogalerie: - Francie povstala

V Paříži se konaly protesty proti vládě Emmanuela ...
Demonstranti byli ve žlutých reflexních vestách
Policisté bránili vstupu i na některé ulice kolem ...
Nad Paříží létaly vrtulníky
Policejní obrněnci
Policejní zábrany v ulicích Paříže

Fotogalerie: - Pouliční boje v Paříži

V hlavním městě Francie se demonstrace proti refor...
V hlavním městě Francie se demonstrace proti refor...
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Demonstranti ve žlutých reflexních vestách protest...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…