VIDEO To není Somálsko, to jsou USA. Rabovačky v baště Bidenovy partaje za bílého dne

22.01.2022 17:50 | Ze sítí

Každodenní přepadávání nákladních vlaků, během nichž se je zloději za bílého dne snaží vykolejit, a krádeže za miliony dolarů začínají největší americkou železniční společnost Union Pacific tlačit k rozhodnutí, zda se raději vyhýbat americkému Los Angeles, v němž již několik let silně vzrůstá kriminalita. Zásilky od společností jako UPS, Amazon a FedEx mizí ze stovek přepravních kontejnerů denně. Pokud tamní policie zloděje chytí, hrozí jim pouze to, že budou moci v krádeži pokračovat až další den.

VIDEO To není Somálsko, to jsou USA. Rabovačky v baště Bidenovy partaje za bílého dne
Foto: Repro ČT24
Popisek: Útoky na nákladní vlaky v Los Angeles

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20670 lidí
Záběry z druhého nejlidnatějšího města Spojených států ukazují, jak se na příjezdech do centrální části množí poházené krabice a další předměty na kolejištích. Nejde však o problém s nakládáním s odpadem – krabice a další předměty tam umísťují určité skupiny obyvatel města, aby tak přiměly vlakové soupravy ke zpomalení či aby je vykolejili. Nákladní vlaky totiž do města často jezdí s kontejnery se zbožím, které se dá tímto způsobem jednoduše ukrást.

„Oni se vlak nejprve pokusí zastavit nebo zpomalit překážkami v kolejišti. Když rozbíjejí zámky na kontejnerech, začíná honba za cenným zbožím – v tomto případě si dav rozebral mimo jiné desítky televizorů,“ popisuje záběry o vykrádání stovek kontejnerů denně zpravodajství ČT24.

Každý den se zlodějům v Los Angeles podaří vykrást tolik kontejnerů, že dokonce společnost Union Pacific, jedna z největších železničních společností v USA, už uvažuje, že se bude Los Angeles z důvodu nedostatečné bezpečnosti v ulicích zcela vyhýbat.  

Útoky na nákladní vlaky v ulicích Los Angeles:

Společnost Union Pacific minulý měsíc v dopise losangeleskému okresnímu prokurátorovi napsala, že v okrese Los Angeles zaznamenala meziroční nárůst krádeží o 160 %.

Za neúnosnou situaci může podle společnosti zvláštní směrnice okresního prokurátora George Gascóna z prosince 2020, která změnila způsob stíhání trestných činů nízké úrovně.

Zloději díky ní mohou bezproblémově krást, jelikož je nečeká žádný vážnější postih. Přestože Union Pacific posílila bezpečnost a pochytala za spolupráce s policií již 100 zlodějů, všichni zatčení byli do 24 hodin opět na svobodě a mohli se znovu vydat přepadávat vlaky.

Denně tak z vlaků nadále „mizí“ velké množství elektroniky či luxusního zboží. Přepravní firma už kvůli rabování svých vlaků jen do začátku prosince ztratila v přepočtu 110 milionů korun.

Nárůst kriminality v Los Angeles přitom trápí nejen železniční přepravce a zásilkové služby. Situace ve městě se postupně zhoršuje již několik let, a zatímco místní obyvatelé platí měsíčně tisíce dolarů za nájem, na ulici před jejich domy vyrůstají „stanová městečka“, u kterých v lepším případě často zfetovaní bezdomovci grilují dlouho do noci, v horším případě pak v mnohých sousedstvích dochází k nárůstu nepotírané kriminality včetně násilných činů.

Místní policie často musí mnohé kriminální činy přehlížet, či jediné, co je v její pravomoci, je tvorba záznamů o krádežích či o užívání drog. V roce 2014 bylo totiž v Kalifornii prostřednictvím referenda přijato překvalifikování trestných činů krádeží na přestupky. Například za krádeže v obchodech, kde hodnota odcizeného majetku nepřesahuje 950 dolarů (přes 20 tisíc korun), tak chyceným zlodějům téměř nic nehrozí a jde pouze o přestupek.

Demokratický starosta Los Angeles a bývalý předseda Bidenovy kampaně Eric Garcetti míní, že problém vyřeší přerozdělování financí a na nový fiskální rok na bezdomovectví vyčlenil před jednu miliardu dolarů. Los Angeles tak podle něj nadále zůstane „nejlepší město na světě“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

příspěvek na péči 1. stupeň

Jak může stačit mamince 1. stupeň příspěvku, když je nastaven na 880 Kč ? 3 x týdně potřebuje naši péči, má přiznané 4 body pomoci. Proč nejsou v parametrech posuzování například procházky s doprovodem ? Pokud bychom ji nebrali 4x týdně ven, přestala by chodit. Kdo může rozhodnout, že její aktivity ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

21:45 Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

MONITORING SÍTÍ Senátorka Miroslava Němcová na sociální síti uvedla, že naši obrannou dohodu se Spoj…