„Oni se vlak nejprve pokusí zastavit nebo zpomalit překážkami v kolejišti. Když rozbíjejí zámky na kontejnerech, začíná honba za cenným zbožím – v tomto případě si dav rozebral mimo jiné desítky televizorů,“ popisuje záběry o vykrádání stovek kontejnerů denně zpravodajství ČT24.
Každý den se zlodějům v Los Angeles podaří vykrást tolik kontejnerů, že dokonce společnost Union Pacific, jedna z největších železničních společností v USA, už uvažuje, že se bude Los Angeles z důvodu nedostatečné bezpečnosti v ulicích zcela vyhýbat.
Útoky na nákladní vlaky v ulicích Los Angeles:
Společnost Union Pacific minulý měsíc v dopise losangeleskému okresnímu prokurátorovi napsala, že v okrese Los Angeles zaznamenala meziroční nárůst krádeží o 160 %.
Za neúnosnou situaci může podle společnosti zvláštní směrnice okresního prokurátora George Gascóna z prosince 2020, která změnila způsob stíhání trestných činů nízké úrovně.
Zloději díky ní mohou bezproblémově krást, jelikož je nečeká žádný vážnější postih. Přestože Union Pacific posílila bezpečnost a pochytala za spolupráce s policií již 100 zlodějů, všichni zatčení byli do 24 hodin opět na svobodě a mohli se znovu vydat přepadávat vlaky.
Denně tak z vlaků nadále „mizí“ velké množství elektroniky či luxusního zboží. Přepravní firma už kvůli rabování svých vlaků jen do začátku prosince ztratila v přepočtu 110 milionů korun.
Nárůst kriminality v Los Angeles přitom trápí nejen železniční přepravce a zásilkové služby. Situace ve městě se postupně zhoršuje již několik let, a zatímco místní obyvatelé platí měsíčně tisíce dolarů za nájem, na ulici před jejich domy vyrůstají „stanová městečka“, u kterých v lepším případě často zfetovaní bezdomovci grilují dlouho do noci, v horším případě pak v mnohých sousedstvích dochází k nárůstu nepotírané kriminality včetně násilných činů.
Místní policie často musí mnohé kriminální činy přehlížet, či jediné, co je v její pravomoci, je tvorba záznamů o krádežích či o užívání drog. V roce 2014 bylo totiž v Kalifornii prostřednictvím referenda přijato překvalifikování trestných činů krádeží na přestupky. Například za krádeže v obchodech, kde hodnota odcizeného majetku nepřesahuje 950 dolarů (přes 20 tisíc korun), tak chyceným zlodějům téměř nic nehrozí a jde pouze o přestupek.
Demokratický starosta Los Angeles a bývalý předseda Bidenovy kampaně Eric Garcetti míní, že problém vyřeší přerozdělování financí a na nový fiskální rok na bezdomovectví vyčlenil před jednu miliardu dolarů. Los Angeles tak podle něj nadále zůstane „nejlepší město na světě“.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: rak