VIDEO Tys mi to opsala. Jaks mohla, plísní historik šéfku ÚSTRu

2. 5. 2013 10:16

Jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů je přístupné veřejnosti a dokonce se nahrává na kameru. Záznam z jednání, kde ředitelka ÚSTRu Pavla Foglová čelila tvrdé kritice historika Petra Blažka za to, že se dopustila plagiátorství při sepisování koncepce dalšího fungování Ústavu, přinesl na svých internetových stránkách časopis Respekt. Uznávaný historik nenechal na ředitelce nit suchou a posléze naštvaný odešel.

VIDEO Tys mi to opsala. Jaks mohla, plísní historik šéfku ÚSTRu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

Blažek se pozastavil již nad skutečností, že byl nástupce exředitele ÚSTRu Daniela Hermana vybrán bez řádného tendru s více uchazeči, jak se to děje např. v Polsku. Dodal však, že tuto výhradu přednesl i ředitelce Foglové a ta ho ujistila, že představená koncepce fungování ústavu vše vysvětlí. Nakonec se ale ukázalo, že byla zčásti opsaná, nad čímž Blažek jen nechápavě kroutí hlavou.

Je to nepřijatelné

„Ty jsi mě ujistila, že ta koncepce všechno vysvětlí. Já jsem tu koncepci otevřel, našel jsem tam i řadu fotografií, mezi nimi tři svoje fotografie, na kterých jsem zachycen. ... Na záznamu z jednání jsi říkala, že dlouhodobě spolupracuješ s odborníky z ÚSTRu, konkrétně jsi uvedla moje jméno. Potom jsem jel dál a zjistil jsem, že na jedné stránce není jen jedna větička, ale téměř celá stránka opsaná. Já to považuju za nepřijatelné," zdůraznil Blažek.

Vědecká práce by podle jeho názoru měla být založena na otevřenosti, kritice a diskusi, a není možné, aby se šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů stal kdokoliv na základě takto připravené koncepce. Z videa je zřejmé, že se Foglová s Blažkem znají a o to víc se historik podivuje, proč se ho nová ředitelka instituce nezeptala, zda může část jeho práce použít.

"Vnímám to jako nedostatek znalostí o tom, jak funguje vědecké prostředí, nebo to svědčí o něčem, o čem ani spekulovat nechci," pokračoval Blažek. Foglová se mu za své jednání omluvila a Blažek její omluvu ocenil, ale zdůraznil, že kauza tím pro něj v žádném případě nekončí a očekává nějaké vyjádření od Rady ÚSTR a to v písemné podobě. To mu zřejmě sepíše Petruška Šustrová jako předsedkyně Rady ÚSTR.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

10:45 Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

Živé štíty, takovou roli měli dle Spencerové američtí vojáci, kteří měli takto chránit kurdské jedno…