VIDEO Uhni! Donald J. Trump na summitu NATO prováděl věci. A co to Rusko? Proč je tak zlý na Merkelovou a další? Naříkají americké noviny, které on nesnáší

28.05.2017 21:15

Donald Trump způsobil v bruselské centrále NATO opravdu velký poprask. Mimo jiné stačil rozčílit celý jeden evropský poloostrov, vyčinil evropským spojencům, že vydávají málo peněz na svou obranu, a ještě v projevu ke svým kolegům všechny neuklidňoval, že článek 5 washingtonské smlouvy o NATO o společné obraně platí.

VIDEO Uhni! Donald J. Trump na summitu NATO prováděl věci. A co to Rusko? Proč je tak zlý na Merkelovou a další? Naříkají americké noviny, které on nesnáší
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Premiér Černé Hory Duško Marković zřejmě nebude na setkání se 45. prezidentem USA Donaldem Trumpem vzpomínat právě v nejlepším. Bavil se s kolegy, když tu doprostřed hloučku vtrhl Trump. Odstrčil přitom černohorského premiéra, jako by to byl ten nejníže postavený člověk na summitu, jenž je pod rozlišovací schopnost pána Bílého domu.  

Video, na kterém Trump Markoviće odstrčil, koluje po internetu a některé lidi baví. Obyvatelé Balkánu ale video ani trochu nebaví. Nebavil se podle všeho ani černohorský premiér, kterého Trumpovo počínání velmi zaskočilo. Nakonec se ale přece jen zasmál.

Sluší se podotknout, že černohorský parlament na konci dubna schválil přistoupení země k NATO a Rusům se to ani trochu nelíbí. Takřka okamžitě byl např. zastaven dovoz černohorského vína do Ruska.

Server deníku New York Times přinesl komentář k Trumpově návštěvě centrály NATO v Bruselu, kde se hned v titulku lze dočíst, že 45. prezident USA ve vztahu ke svým spojencům selhal. Okamžitě totiž neujistil své spojence, že USA budou vždy stát po jejich boku. Od dob vzniku NATO tak činili všichni prezidenti USA. Až Trump tuto tradici narušil. Tím se podle New York Times dopustil toho největšího přehmatu.

Místo, aby spojence ujistil o spolupráci, vyčinil jim za to, že málo platí. Ještě před svým zvolením dokonce označoval NATO za zastaralé a vzkazoval do Evropy, že USA mohou pomáhat jen těm, kteří budou dost platit. Po svém zvolení sice svou rétoriku částečně zmírnil, ale zůstal u toho, že v NATO nevidí ani tak jako bezpečnostní alianci, která udržuje po 70 let mír v Evropě, ale chápe ho jako ekonomické uskupení, což je podle New York Times  „trapné“.

Zřejmě se tak ještě prohloubí příkop mezi Donaldem Trumpem a deníkem New York Times, kterému 45. prezident USA nemůže přijít na jméno.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Evropští spojenci USA by se měli mít na pozoru ještě kvůli jedné věci. Nelze nemyslet na to, jak vřele se Trump postavil k návštěvě v Saúdské Arábii a k dalším zemím z Blízkého východu, kde často vládnou diktátoři a ti moc nehledí na dodržování lidských práv. Stejně tak nelze nemyslet na to, jak vstřícně se Trump staví k Rusku.

„To, že se pan Trump nedokázal se svými spojenci shodnout na jednotném přístupu k Rusku, je znepokojující. Moskva se přitom chová stále agresivněji. Putin obsadil Krym, podporuje separatisty na východě Ukrajiny, pokusil se zasáhnout do amerických i evropských voleb a zasáhl vojensky v Sýrii,“ píše New York Times.

Nikdo tak prý nemůže mít větší radost z počínání Trumpa v Bruselu, než ruský prezident Vladimir Putin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…