VIDEO Uznávaný vědec a profesor, který dostal vyznamenání od Zemana, promluvil. Kritici prezidenta budou zuřit

31. 10. 2017 17:57

VIDEO UVNITŘ Vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana si vážím víc, než podobných ocenění ze zahraničí. Říká to vědec v oblasti informatiky a kybernetiky Vladimír Mařík, který byl jedním z 39 laureátů nejvyšších státních vyznamenání.

VIDEO Uznávaný vědec a profesor, který dostal vyznamenání od Zemana, promluvil. Kritici prezidenta budou zuřit
Foto: Archiv VM
Popisek: Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. H. c., ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky
reklama

Nejvyšší státní vyznamenání, která v sobotu na svátek 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu uděloval prezident Miloš Zeman, se opět stala terčem některých komentátorů a novinářů. Ti se zaměřují hlavně na umělce z řad vyznamenaných a někteří z těch, které Zeman ocenil, již veřejně reagovali slovy o české závisti.

Příliš se nehovořilo o oceněných vědcích. Jedním z nich je profesor Vladimír Mařík, zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Ten z rukou hlavy státu obržel Medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti vědy.

V rozhovoru pro Praha TV nyní uvedl, že si vyznamenání od českého prezidenta váží víc, než obdobných ocenění v zahraničí.

„Velice si vážím ocenění České republiky na státní úrovni, protože mé celoživotní úsilí směřovalo k tomu, abych v České republice vytvořil něco, co by pomohlo v rozvoji společnosti. Pořád jsem měl a mám vize, které se týkají rozvoje České republiky. Proto je pro mě ocenění tak důležité a důležitější, než mnohá obdobná v zahraničí,“ sdělil profesor Mařík v rozhovoru pro Praha TV.

Vladimír Mařík se nově podílí také na rozvoji hlavního města Prahy z hlediska chytrých technologií. „Výsledky zkoumání našeho institutu mohou přispět ke globálnímu uchopení problému života velkého města a okolí,“ uvedl s tím, že jedním z příkladů mohou být plánovací a rozvrhovací systémy na bázi umělé inteligence, které slouží třeba při plánování dopravy či zásobování elektrickou energií.

Profesor Mařík je ředitelem a zakladatelem České institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVÚT), jehož cílem je vytvoření podmínek na české i mezinárodní úrovni pro spolupráci a podporu špičkového výzkumu a postupně se tak zařadit mezi nejlepší evropská centra (více ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…