VIDEO V Česku je cenzura, řekl Erik Best. A rozkryl mocenské pozadí, které by mělo zajímat Babiše

04.09.2018 12:01

HORKÉ TÉMA Do pořadu Horké téma TV ParlamentníListy.cz zavítal americký novinář Erik Best. Moderátorovi Radimu Panenkovi toho řekl opravdu hodně. Rozpovídal se o tom, jak se v České republice rozmáhá cenzura a co asi tak můžeme na politické scéně očekávat po podzimních senátních a komunálních volbách. Podstatnou část rozhovoru věnoval advokátovi Radku Pokornému, o kterém se říkává, že má blízko k expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

VIDEO V Česku je cenzura, řekl Erik Best. A rozkryl mocenské pozadí, které by mělo zajímat Babiše
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Erik Best v pořadu Horké téma
reklama

Americký novinář Erik Best na svém webu napsal článek o člověku blízkém expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Soud v Praze 7 mu nařídil článek stáhnout a Best prý teď musí být opatrný, protože mu bylo uloženo předběžné opatření, v němž se mu prý nařizuje, aby se k tématu příliš nevyjadřoval.

Fotogalerie: - Uděláme Česko bohatší

Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...
Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a se...

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11085 lidí

„Já musím být opatrný, protože stále platí jedno předběžné opatření,“ začal Best. „Já to dělám tak, abych byl v rámci toho opatření, protože nechci porušovat zákon,“ pokračoval Best. Ve článku je prý řečeno, že jistý právník může mít vliv na rozhodování v kauze fungování mýtného systému. „Já jsem přesvědčen, že se mě pan advokát snažil umlčet, než bude rozhodnuto o tom tendru,“ uvedl Best.

Předběžné opatření se však netýkalo moderátora Panenky, takže mohl divákům prozradit, že jde o článek o advokátovi Radku Pokorném. Best v textu naznačoval, že Pokorný může mít vliv na rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a jeho šéfa Petra Rafaje.

„Pro mě to byla zajímavá zkušenost, chodit k soudu. Navíc mám příležitost zdůrazňovat něco, co bych jinak dělat nemohl,“ uvedl novinář. Kdyby se tématu „onen advokát“ nevěnoval, možná by podle Besta udělal lépe, protože by téma mohlo zapadnout.

Neměli bychom prý také zapomínat na to, že mezitím proběhly volby, Bohuslav Sobotka (ČSSD) už není premiérem a podle Besta není jisté, jaký vliv může mít Pokorný na Rafaje dnes. Ale ať už je Pokorného vliv jakýkoliv, Best věří, že nakonec v tomto sporu zvítězí. „Pan Pokorný nakonec bude litovat, že do toho šel,“ vyjádřil svůj názor Best. Pokorný podle jeho názoru disponuje už jen zbytkovou mocí a jeho vliv prý nakonec zcela uhasne. Tak to alespoň vidí americký publicista žijící v Česku.

„Pokud jsem pochopil tu situaci správně, tak se pan advokát snaží vybudovat nějakou pozici i u nového premiéra, ale myslím si, že vzhledem k tomu, jak se na to dívá pan Babiš, tak si myslím, že je to skoro vyloučeno,“ zaznělo z úst novináře.

I Best však uznal, že Babiš je obchodník a možná uzavře obchod i s Pokorným, byť tomu příliš nevěří. Zvlášť když vezmeme v potaz, že Pokorný údajně není moc dobrý advokát. „Já občas, když čtu jeho podání k soudu, já mám pocit, že to ani není moc zkušený nebo dobrý advokát,“ vyjádřil svůj názor Best. „Myslím si, že jeho zkušenosti a schopnosti asi jsou někde jinde, protože u soudu se zatím neprojevovaly,“ doplnil ještě.

Pokorný prý dostal od soudu za úkol, aby upřesnil, čeho se domáhá. Podle žaloby prý není jasné, co vlastně chce. „Já bych vlastně možná porušoval zákon teď s vámi, kdybychom to brali úplně vážně, protože soud zakázal, abych používal třeba slovo ‚to‘ nebo ‚a‘, protože v tom textu byla i ta slova,“ vysvětloval Best.

Soud mu zakázal šířit text jako celek i jeho části a americkému novináři to přijde poněkud zvláštní. „To je trochu neobvyklé. Je tam jedna problematická věta, kterou nesmím vyslovit, ale kromě toho je to subjektivní hodnocení situace a je zvláštní, že vlastně tady existuje cenzura, ale z mého hlediska je to zvláštní, protože zůstalo v platnosti ještě jedno předběžné opatření, které mně umožňuje mluvit o tom, jak existuje v České republice cenzura,“ kroutil hlavou Best. Jedním dechem však dodal, že na tom nejsme nějak zle, kupříkladu hůř než v USA.

„Pro mě to je spíš taková zkušenost, taková legrace. Já se tím bavím,“ pokračoval publicista. Může se také stát, že se soud přikloní na stranu advokáta a Best bude muset zaplatit 400 tisíc nebo 500 tisíc korun. Otázka však je, jestli by nemusel zaplatit za reklamu svého webu někomu třetímu ještě více.

Best je přesvědčen, že by česká veřejnost měla vědět, jak fungovala někdejší Sobotkova vláda, a pokud se soud povleče, je novinář připraven trvat na tom, aby u soudu promluvili Sobotka, ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok nebo pan Rafaj.    

Besta na sporu s Pokorným zaujala ještě jedna věc. Dozvěděl se, že Pokorný má považovat za svého mentora současného předsedu Ústavního soudu ČR Pavla Rychetského. „To jsem nevěděl předtím,“ uvedl Babiš.

Když se vrátil k osobě premiéra Babiše, Best poznamenal, že si Babiš bude zřejmě přát, aby tendr dopadl jinak, než jak si to představoval Bohuslav Sobotka. Může např. dojít k nějaké dohodě nejbohatšího Čecha Petra Kellnera s druhým nejbohatším Čechem, Andrejem Babišem, ve věci mýta.

Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil k soudržnosti menšinové vlády ANO a ČSSD podporované komunisty. Best věří, že tato vláda vydrží, pokud to zůstane v rukou současného předsedy ČSSD a jeho nejdůležitějšího zástupce, kterým je Jiří Zimola. Pokud by získal navrch „Sobotkův stín“, jak to nazval Best, prý se ještě můžeme dočkat nějakého překvapení.  

„Stín pana Sobotky (v ČSSD) stále je, i pana Pokorného, pana Špidly, pana Peheho a takových lidí, kteří vlastně nechtějí, aby to fungovalo,“ řekl Best. Pokud se u moci udrží ti, kteří o spolupráci stojí, tak to přestane fungovat až pár měsíců před volbami. Tehdy se koaliční spolupráce tradičně bortí. „Nakonec pro pana Babiše nepředstavuje ČSSD příliš velkou hrozbu. V dalších volbách bude hrozbou vlastně ODS,“ dodal pro dokreslení.

ČSSD se prý navíc podle Besta ve vládě nijak silně neprojevuje. „Až na pana Hamáčka, který je poměrně dobře vidět, tak ti ministři nejsou příliš přirozeně silní. V tom smyslu, že nikdo paní (Janu) Maláčovou předtím neznal, a když jde proti panu Babišovi s nějakými návrhy, tak nemůže očekávat, že za nějaké tři měsíce ve vládě už bude mít úspěch. Myslím si, že budou muset pracovat na návrzích a přijít s nějakými věcmi, které jsou silné. Zatím to ale příliš nefunguje. Paní Maláčová je sice příjemná dáma, ale zatím se v politice příliš neangažovala a jde proti lidem, kteří už jsou zkušení,“ zdůraznil Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se to blíží. Milion chvilek burcuje davy. Boj o Křečka je tu, toto přijde

22:00 Už se to blíží. Milion chvilek burcuje davy. Boj o Křečka je tu, toto přijde

Do chystané demonstrace organizované spolkem Milion chvilek zbývají jen dva dny. Proto tento spolek …