VIDEO Vy katastroficky podivná osobo! Americký televizní komik popřál Le Penové, aby ji okradl imigrant

19. 4. 2017 16:55

„Vy, Francouzi, neustále tvrdíte, že jste lepší než Britové a Američani. Teď máte jedinečnou šanci to dokázat. My jsme učinili populistická rozhodnutí s Trumpem a s brexitem, nyní stojíte před stejnou volbou vy ve Francii. Dokažte nám svou nadřazenost,“ apeloval na francouzský národ americký televizní moderátor John Oliver na HBO.

VIDEO Vy katastroficky podivná osobo! Americký televizní komik popřál Le Penové, aby ji okradl imigrant
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Marine Le Pen
reklama

Americký komik John Oliver hovořil na konci minulého týdne v rámci svého programu s názvem Last Week Tonight na televizní stancii HBO o prezidentských volbách, které již za několik dní proběhnou ve Francii. Americkým divákům se svým svérázným způsobem pokusil objasnit, proč by je měly volby ve Francii vlastně zajímat. Zároveň vyslal poselství i do Francie.

„Osud celé Evropy může být nyní v rukou francouzského národa. Cela řada kandidátů na prezidentský post ve Francii podporuje francouzskou obdobu brexitu. Tento francouzský ‚frexi‘ by mohl být nejvíce zničují v celé historii země,“ míní Oliver.

A následovalo Oliverovo satirické představení několika kandidátů na post prezidenta Francie.

Jedním z outsiderů podle Olivera je Jacques Cheminade – „konspirační teoretik, který v minulosti prohlásil, že britská královna má prsty v mezinárodním drogovém obchodu, a v jehož agendě je mimo jiné plán na osídlení planety Mars“.

„Další z kandidátů je Jean Lassalle, který se jednou rozhodl držet devětatřicetidenní hladovku na protest proti ztrátě pracovních míst mezi jeho voliči. Jeho volební videa jsou vskutku dechberoucí: jezdí v nich ve vlaku, pracuje na své zahradě, tancuje s ženami a chodí po horách od pasu nahoru nahý,“ komentuje Oliver.

Nicméně podle Olivera skutečnou šanci na zvolení mají pouze 4 kandidáti. Jedním z nich je Francois Fillon.

„Fillon byl dříve hlavním favoritem na vítězství, ale kvůli takzvané ‚Penelopegate‘ aféře, v rámci které měl francouzský politik platit své ženě a dětem statisíce eur, ztratil mnoho svých příznivců. Tím to ovšem nekončí. FIillon byl dále obviněn z korupce – od svého údajného přítele měl dostat dvě saka v hodnotě 13 000 eur. Francouzská veřejnost vyjádřila své pobouření tak, že na něj na jednom z jeho politických mítinků hodila mouku. Jen štěstí, že má nahradní sako,“ uvedl Oliver.

Další z kandidátů na prezidentský post ve Francii je protievropský Jean-Luc Melenchon, který je zjevně „fanoušek pokročilé technologie“. Oliver poté svým divákům ukázal klip, ve kterém se Melenchon zjevuje svým voličům v Paříži v podobě hologramu.

Favorité na vítězství

„Dostáváme se k finálové dvojici. Podle posledních průzkumů veřejného mínění je hlavním favoritem na vítězství ve volbách Emanuel Macron, což je vzhledem k tomu, že bývalý bankéř Macron nepůsobil v minulosti v žádné politické funkci celkem impozantní,“ uvedl Oliver.

Oliver poté divákům ukazuje klip z reportáže britské BBC, která se nedávno vydala do malého francouzského města, kam chodil Macron do školy a kde potkal svou budoucí ženu. Na tom by samo o sobě nebylo nic tak šokujícího, pokud by tedy člověk nevěděl, že si svou budoucí ženu Macron coby mladý studen vybral z řad učitelského sboru. „Je to pravda, vzal si svojí učitelku francouzštiny, která je o dvacet let starší. Devětatřicetiletý Macron má tedy nyní 7 nevlastních vnoučat.“

Hlavní soupeřkou Macrona na cestě k prezidentství je ultrapravicová politička Marine Le Pen. „Upřímně, právě ona je tím hlavním důvodem, proč byste se měli vy zajímat o volby ve Francii,“ apeloval americký komik přímo na své diváky.

„Marine Le Pen, jejíž otec v minulosti zpochybňoval historickou pravdivost holokaustu a nešetřil jinými antisemitskými poznámkami, se svého rodinného přislušníka již zbavila a od těch dob tvrdě pracuje na zlepšení mediálního obrazu svého politického hnutí. ... Le Pen je ve Francii populární především mezi mladými lidmi, z nichž mnozí byli zasaženi velikou mírou nezaměstnanosti v zemi. Le Pen podporuje program ‚národní preference‘, v rámci kterého by byli zaměstnavatelé odměňováni za zaměstnávání rodilých Francouzů.“

Tapety v ohrožení

Před několika lety hovořila Le Pen na téma imigrace ve Francii v rozhovoru pro francouzský televizní kanál. „Já jsem velmi tolerantní a přivětivý člověk, ale stejně jako vy bych ani já nechtěla, aby mi do bytu přišlo 12 nelegálních migrantů, kteří by mi začali krást tapety a peněženku,“ uvedla Le Pen v rozhovoru před několika lety.

„Nikdo nestojí o vaše tapety, vy katastroficky podivná osobo,“ reagoval americký komik na prohlášení francouzské političky.

Oliver si neodpustil reakci na další výrok Le Pen, který pronesla v rozhovoru pro CNN, kdy řekla, že by Indům ve Francii neumožnila nosit turbany. „Určitě ne na veřejných místech, jsme ve Francii. Nicméně takových lidí u nás tolik nemáme, nebo o nich alespoň tolik neslyšíme, což je dobrá zpráva,“ prohlásila Le Pen v rozhovoru.

„Skutečně? To je neuvěřitelně pobuřující, říci něco takového o lidech, kterým chcete vládnout. Víte co? Nemyslel jsem si, že tohle někomu někdy řeknu, protože to nedává ani moc smysl, ale doufám, že vám někdo ukradne tapetu,“ pobavil Oliver své publikum.

Le Pen podle Olivera až podivuhodně připomíná Donalda Trumpa.

„Vy, Francouzi, neustále tvrdíte, že jste lepší než Britové a Američani. Teď máte jedinečnou šanci to dokázat. My jsme učinili populistická rozhodnutí s Trumpem a s brexitem, nyní stojíte před stejnou volbou vy ve Francii. Dokažte nám svou nadřazenost,“ apeloval na francouzský národ americký televizní moderátor John Oliver.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní, jděte do...: Má covid, leží doma. 100 telefonů a nic! Hygiena, lékaři? Silný příběh

11:03 Paní, jděte do...: Má covid, leží doma. 100 telefonů a nic! Hygiena, lékaři? Silný příběh

Ke covidové epidemii patří i individuální příběhy těch, kdo Covidem-19 onemocněli. Netýkají se zdale…