VIDEO Vytleskaný Jiří Drahoš na Národní: Zemanovy hrátky. Je zase na koni. Takto se státník nechová

17.11.2018 12:52

U pamětní desky na Národní třídě v Praze, kam premiér Andrej Babiš po půlnoci přinesl kytici, kterou pak někdo vyhodil do koše, vyzpovídala televize Prima nového senátora a bývalého kandidáta na prezidenta České republiky Jiřího Drahoše, který se účastnil i pietního aktu u Hlávkovy koleje. Zdůraznil, že za svobodu a demokracii je stále třeba bojovat a prozradil, jaký čeká vývoj situace na vládní úrovni.

VIDEO Vytleskaný Jiří Drahoš na Národní: Zemanovy hrátky. Je zase na koni. Takto se státník nechová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš
reklama

Drahoše prý velmi zaskočila informace, že Babiš položil věnec k pamětní desce na Národní třídě už deset minut po půlnoci. „Nerozumím tomu, jestli se boji lidí,“ kroutil senátor hlavou nad tím, proč nebyl schopen kytici na tomto místě položit veřejně.

„Nevím o žádném takovém případu, že by premiiér nebo člen vlády tohle tajně dělal v noci,“ pokračoval s tím, že si to nedovede ničím vysvětlit.

Během soboty ale premiér podal vysvětlení, že k noční výpravě na Národní třídu měl vážné důvody. Musel totiž odjet do Švýcarska za svým synem. Ten je v posledních dnech jedním z hlavních aktérů kauzy, kterou rozehráli redaktoři webu Seznam Sabina Slonková a Jiří Kubík.

Drahoš okomentoval i usnesení, které přijali senátoři o tom, aby Babiš opusitl vládu a rezignoval na svou funkci. Podle Drahoše se na něco takového čekalo zbytečně dlouho. „Touhle senátní rezolucí se pro mě nic nezměnilo, ani neposunulo. Já jsem jenom v Senátu konstatoval, že taková rezoluce mohla býr přijata mnohem dříve,“ podotkl.

Na prezidentovo vyjádření v TV Barrandov, že v případě pádu vlády by Babiše pověřil sestavením vlády nové poznamenal, že jde jen o typické Zemanovy hrátky. „Je teď na koni a zase cítí možnost, jak zasahovat do situace,“ řekl s tím, že se mu to vůbec nelíbí a státník tohle dělat nemá.

Následovala otázka, jak nyní Drahoš odhaduje vývoj celé situace. V pátek by měla Poslanecká sněmovna hlasovat o nedůvěře vládě. Klade si prý hlavně otázku o dalším osudu vlády. „Jestti ČSSD nahradí SPD. Komunisté jistě zachovají vláda podporu,“ míní Drahoš a dodáva, že jen neví, jestli opozice má pak i plán, pokud by padla vláda, a také s příhlednutím na Zemanova vyjádření.

V rámci připomínky 17. listopadu závěrem upozornil, že je to svátek svobody a demokracie, za kterou je potřeba stále bojovat. „To není něco, co bychom dostali do vínku po sametové revoluci a už to nemuseli hájit a dávat pozor,“ zdůraznil Drahoš s tím, že ho těší kolik lidí, kteří si to dnes přišli připomenout. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…