VIDEO Zeman citoval ze židovské modlitby. A za rok v Jeruzálémě, zakončil svůj projev k výročí Izraele

25. 4. 2018 19:08

Stát Izrael v těchto dnech slaví 70. výročí svého vzniku. Vzhledem k tomu, že Českou republiku pojí se Státem Izrael hluboké přátelství, část oslav probíhá i na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav pronesl projev, v němž zdůraznil, že je přítelem Izraele a dokazuje to konkrétními kroky. Mnozí Evropané ho za jeho snahy kritizují, ale Zeman si z toho nedělá těžkou hlavu. Tyto Evropany, a nejen Evropany, označuje za zbabělce.

VIDEO Zeman citoval ze židovské modlitby. A za rok v Jeruzálémě, zakončil svůj projev k výročí Izraele
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Zeman při projevu na oslavách výročí Státu Izrael

„Izraelští přátelé, vítejte v Praze. Přátelé Izraele, vítejte na Pražském hradě,“ zahájil Zeman, poté upozornil, že je to vůbec poprvé, co na Pražském hradě slavíme nějaké výročí cizího státu. „Je to  vůbec poprvé, co se na Pražském hradě slaví výročí zahraničního státu,“ řekl doslova prezident.

Poté zdůraznil, že přátelství je třeba prokazovat činy. Takovou konkrétní akcí je i přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. O tom, že Česko udělá takový krok, hovořil Zeman už před čtyřmi roky. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý Zemanovi slíbil, že bude mít v Jeruzalémě svůj dům, pokud Česko tento krok uskuteční. To je nabídka, která je natolik štědrá, že si ji Česko nemohlo dovolit odmítnout. „A čas se naplnil,“ podotkla česká hlava státu.

„Mnozí Evropané, a nejen Evropané, mě za tento návrh kritizují... Já je nazývám zbabělci. Vím, že to není zrovna vstřícné, ale je to tak,“ řekl prezident.

Již brzy tedy budou následovat tři kroky.

„Honorární konzulát v Jeruzalémě bude otevřen příští měsíc,“ oznámil Zeman. Česká republika má také řadu institucí, které ji reprezentují, např. CzechTourism. „Všechny tyto instituce se přesunou z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ oznámil ve druhém kroku prezident. Ozval se další potlesk. Třetím krokem by mělo být přesunutí samotné české ambasády, ale prezident tento třetí krok výslovně nezmínil.

Zeman také zdůraznil, že v žádném případě nekopíruje snahy USA o přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ve skutečnosti je to prý tak, že Washington kopíruje návrhy Prahy.

Svou řeč ukončil veršem ze staré židovské modlitby. „Dovolte mi říci, příští rok v Jeruzalémě,“ řekl. „Děkuji vám,“ rozloučil se s přáteli Izraele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat

10:40 Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz konstatoval, že demonstrace na Letné …